O exteriérové dlažbě

Do exteriérů nejčastěji zahrnujeme balkony, lodžie, terasy, příchodové cesty atd. Vybíráte-li dlažbu do exteriéru, musíte vzít v potaz, že je vystavovaná střídání teplot, dešti, mrazu, slunci a dalším vlivům. Znamená to, že byste se při výběru dlažby měli více soustředit na její odolnost a další kvality.

Vybírejte tedy takovou dlažbu, která je protiskluzná, mrazuvzdorná a otěruvzdorná. Dbejte při nákupu dlažby na její kvalitu. Výrobce by měl garantovat tyto základní vlastnosti a řídit se podle normy. Otěruvzdornost venkovní dlažby by měla být minimálně 4. Uvádí se totiž dle stupnice, přičemž jednička je nejmenší oděruvzdornost a pětka nejvyšší.

Pojďme si uvést konkrétní druhy exteriérové dlažby.

Keramická dlažba

Keramická dlažba se používá jak v interiérech, tak v exteriérech. Zatímco u výběru dlažby dovnitř nemusíte tolik zkoumat technické kvality, u výběru do exteriéru se na ní zaměřte. Zkoumejte pečlivě mrazuvzdornost a nasákavost, která by měla být co nejmenší. Poraďte se s odborníkem.

Keramickou dlažbu oceníte pro její výborné vlastnosti a přiměřenou cenu. Je velmi oblíbená a rozšířená. Můžete si vybrat z různých druhů dlaždic. Existují lisované, glazované, neglazované, ražené a mnohé další dlaždice.

Dřevo

Dřevo se stává čím dál častějším materiálem pro obklady a dlažbu v exteriérech. Na trhu je mnoho druhu dřevin, od těch klasických až po exotické, kterými jsou např. bangkirai, ipe, cumaru atd.

Dnešní dřevěná dlažba má vysokou odolnost a také delší životnost než dříve. Zlepšuje se i odolnost proti napadení dřevokaznými houbami.

Rozlišujeme dva systémy dřevěné dlažby. První představuje obdélníkový profil prkna. Druhým je systém využívající spojení kováním do drážky vlysu.

Dřevěná dlažba vyžaduje větší údržbu. Vhodné je ošetřovat ji speciálními přípravky či oleji. Díky nim prodloužíte její životnost. Výhodou dřevěné dlažby je, že vypadá velmi pěkně a elegantně.

Betonová dlažba

Betonová dlažba je klasikou. Oceníte u ní především fakt, že velmi dobře snáší nepříznivé klimatické vlivy. Využijete ji i na velmi namáhané místa. Má totiž dobrou únosnost.

Zámková dlažba

Tato exteriérová dlažba je velmi používaná. Je to nejoblíbenější druh zámkové dlažby. Využívá se především pro úpravy chodníků a teras. Výhodou je, že jednotlivé díly do sebe zapadají. Vytvoříte tak stabilní plochu. Zámková dlažba se vyrábí v různých designových provedeních. Oceníte její mrazuvzdornost a odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům. Má také vysokou odolnost proti zátěži. Je nutné si však připravit správné podloží a věnovat velkou pozornost kvalitní pokládce..

Skládaná dlažba

Postup pokládky je tu stejný jako u zámkové dlažby. Využívají se však kostky různých velikostí a můžete zvolit i různé barvy. Lze tak vytvořit velmi zajímavé a estetické pěkné plochy při zachování jedinečných vlastností, které zámková dlažba má.

Kamenná dlažba

Kámen se velmi dobře kombinuje s jinými materiály. Navíc je nadčasový a pořád v módě. Oceníte u něj především odolnost proti povětrnostním podmínkám, ale i proti zátěži. Využívají se různé druhy kamene. Nejčastěji to bývá břidlice, rula, pískovec, žula atd.

Slinutá dlažba

Slinutá dlažba je keramickým materiálem, který se vyznačuje především svou velkou odolností. Hodí se tak na místa, která jsou vystavovaná nadměrné zátěži. Oceníte také její nasákavost, která je vždy menší než 0,5%. Někteří výrobci garantují dokonce i 0,05%. Dlažbu s nižší nasákavostí neseženete. Tato vlastnost je dána maximální hladkostí povrchu. Proto se hodí perfektně do exteriérů. Odolná je i proti oděrům, škrábancům a dalším přírodním i dalším vlivům. Bude se vám zamlouvat i její snadná údržba. Kromě klasické slinuté dlažby máme ještě glazurovou, která umožňuje využít různé barvy, styly i velikosti, takže esteticky vypadá velmi dobře.

Hledat

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework