Znáte z našeho katalogu

Banner

Co byste měli vědět při výběru dlažby

vyberdlazby 1Keramická dlažba i obklady vytvářejí styl a osobitost každého interiéru i exteriéru.  Právě opravdu kvalitní keramika, která splňuje praktický i estetický účel, dodá prostorům skvělý vzhled, který vydrží i desítky let. Odborníci radí, zaměřit se již při nákupu na základní kritéria, jako je nasákovost, mrazuvzdornost, odolnost vůči opotřebení a protiskluznou. 

 

vyberdlazby 2 Nasákovost a mrazuvzdornost patří mezi podstatné faktory keramické dlažby a obkladů. Ty nám určují, zda můžeme keramickou dlažbu použít do exteriérů, bez obav, že bude poškozena působením povětrnostním vlivům, mrazem, či vodou. Mrazuvzdornost úzce působí s nasákovostí keramického produktu. Nasákavost se udává v procentech. Do vnitřních prostor je vhodná jakákoliv keramická dlažba a obklad, bez ohledu na nasákavost. Obklady či dlažba s nasákavostí nad 10 % jsou nabízeny v široké paletě povrchů, formátů a dekorů, s nimiž vytvoříte koupelnu či kuchyni podle svých představ. Mrazuvzdorná dlažba a obklad se dělí na výrobky s nasákavostí mezi 0,5 až 3 %, a výrobky s nasákovostí  nižší než 0,5 %. Mrazuvzdornou keramiku lze využít jak v interiérech, tak v exteriérech.  Jejich využití je však nutné vidět ještě v dalších souvislostech, zejména spolu s protiskluzností a otěruvzdorností u glazovaného zboží. Mrazuvzdorná keramika s nasákavostí 0,5 až 3 % se uplatní zejména jako samostatná dlažba ve vnitřních prostorách, nebo tvoří ucelené koupelnové a kuchyňské série s obklady. Pokud splňuje i parametry dostatečné protiskluznosti a otěruvzdornosti, může se použít ve vstupních místech domu, či jako obklad fasády.

 

Keramické dlažby s nasákavostí do 0,5 % a méně jsou ideální z hlediska odolnosti proti mrazu. Platí pro ně stejná možnost využití jako pro keramické produkty s nasákavostí 0,5 až 3 %. Tyto produkty bývají spojeny s nejvyššími stupni otěruvzdornosti a se zvýšenou protiskluzností, takže je lze využít i v exteriéru i interiéru na místa se zvýšeným provozem. Mrazuvzdornost bývá značena symbolem sněhové vločky. Při správné pokládce tyto parametry zaručují dlouhotrvající kvalitu a vzhled. Keramická dlažba s extrémně nízkou nasákavostí je vhodná nejen do prostor, jako jsou vstupy do domů, venkovní terasy a balkony, ale i celkový do celého bytového interiéru. Co se týká proti skluznosti, jsou produkty označeny písmeny A, B, C. Písmeno A udává základní zvýšenou protiskluznost, písmeno C značí nejvyšší dosažitelnou protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou. Dlažba se speciálními povrchy a reliéfy zajistí větší bezpečí v prostorách, kde hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí, například ve sprše, sauně, bazénu a jejich okolí. Všude tam, kde se chodí bosou nohou, je vhodná protiskluznou A, nebo B. Protiskluznost keramické dlažby se dělí do skupin R9 až R13. R9 značí nejnižší zvýšenou protiskluznou, R13 naopak nejvyšší. Do interiérů je vhodná dlažba značená R9 nebo R10, jejíž symbol boty na šikmé ploše najdete v katalozích renovovaných firem. Do míst, kde se chodí v botách, jako jsou třeba schody, terasy, balkony jsou vhodné kombinace reliéfních povrchů s protiskluzným povrchem.

 

vyberdlazby 3

Odolnost vůči opotřebení, neboli otěruvzdornost zajistí životnost, kterou dlažba bude mít, vhledem k tomu, kolik lidí se po ní bude pohybovat. Otěruvzdornost dělí keramické produkty do skupin PEI 1 až PEI 5: Čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější. Do koupelen je vhodná dlažba se stupněm PEI 2, do chodeb, kuchyní či předsíní je vhodnější dlažba značená PEI 3. Pro místa s vysokou frekvencí pohybu osob a která jsou vystavena větší nečistotě je vhodná dlažba PEI 4 nebo PEI 5. Vysoká otěruvzdornost zaručí dlouhodobou životnost výrobku.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Casa dolce casa
Apavisa
Powergres
Appiani
Piemme