Znáte z našeho katalogu

Banner

Koupelna pro zámeckou paní

5miniJistě si každý z nás si dovede představit zámek? Nemyslím tím zámek u každých dveří, ale zámek, kde za dob minulých žilo „panstvo“. Kolikrát jsme již, každý z nás, v takovém zámku byli,  obdivovali  jsme krásu zámeckých pokojů, ať již na výletech s rodiči,  se školou nebo později se svým partnerem a pak i svými dětmi.  Obdivovali jsme krásu zámku jako sídla, ve kterém se kdysi opravdu žilo  i zámeckých zahrad, které jsou zachovány pro naši generaci jako skvost . 

 

vluxor003 Dovedeme si tudíž představit zámecké pokoje, jejich krásu a bohatství. Zatímco obyčejný lid žil často v nezáviděníhodných podmínkách, panstvo se utápělo v přepychu a radovánkách. Zámecké pokoje jsou bohatě vyzdobeny krásným nábytkem,  knihovnami, krásnými křišťálovými lustry. Jedním slovem bohatstvím, které se dochovalo i pro naše generace a na které se rádi chodíme dívat a obdivovat.

Jak to však bylo v těchto dobách s hygienou? Jak vypadala koupelna v těchto časech? Moc se nám o koupelnách nedochovalo,  určitě neuvidíme na zámcích koupelnu takovou, jakou bychom si u zámeckého pokoje představovali dnes. Bylo to způsobeno tím, že vodovod byl zaveden daleko později. Vodu bylo třeba nosit, tudíž se sprchování a koupání, jak je známe dnes, kdy každý den necháváme své tělo osvěžovat vodou, která se nám přímo ze sprchové hlavice nabízí, jaksi konat nemohlo.  Zámecká paní ve své době musela dopřávat hygienu svému tělu v daleko delších časových intervalech a za daleko jiných podmínek, než my dnes. Takže v tomto ohledu jí opravdu nemáme co závidět.

 

vclassicaorook002 A jaká by asi koupelna pro zámeckou paní dnes? Dnes v době krásných obkladů a dlažeb, kde máme bohatý výběr velmi pěkných imitací různých materiálů,  stylového nábytku té doby? Můžeme se tedy podívat do koupelen, které jsou v tomto stylu zařízeny.

Bez čeho by se zámecká paní asi neobešla? Hlavní podmínkou v koupelně je voda.  S tou, jak jsem se již zmínila, byl v době „zámeckých paní“ trochu problém. Éra vodovodu nastala až později, takže zámecká paní, jak to vidíme v historických filmech, si musela vystačit sice s bohatě zdobenou, často i zlatem i drahým kamením vykládanou vanou, kterou ovšem nebylo možné odstraněním zátky jen tak „vypustit“. Ale to už nebyl problém zámecké paní, ale jejího služebnictva, kterého měla určitě dostatek, aby toto nemusela řešit ona sama.

 

vedenrosa002 Dnešní koupelna se  sice nehonosí pravým zlatem, ale máme možnosti a umíme vyrobit takové imitace např. mramoru, či jiných materiálů, že si můžeme pořídit koupelnu, ve které se jako zámecká paní může cítit každá z nás. Koupelny, kde na stěnách jsou obklady a na podlaze dlažba z mramoru, využití různých např. pastelových barev, zdobení obkladů listelami, které dodají krásu a eleganci. To vše máme dneska dostupné. Celý prostor můžeme doladit do „zámeckých rozměrů“ krásným lustrem, ozdobným rámem zrcadla , vana stojící volně v prostoru také dodá své kouzlo a eleganci. A co nábytek? Komody ve stylovém provedení, vodovodní kohoutky ve zlaté barvě, to vše podtrhne kouzlo dob dávno minulých.  Pokud máme tu výhodu, že místnost pro koupelnu máme dostatečně velkou, a když ještě náhodou má  okno, můžeme atmosféru podtrhnout  krásnými závěsy, které sladíme barevně se stěnami a doplňky. Barevná mýdla, spousta lahviček se sprchovými gely a ostatními nezbytnostmi, které určitě každá z nás ve své koupelně má, barevné ručníky a osušky, které svou kvalitou a barevností přesně zapadnou  do naší  „zámecké koupelny“, mohou být tou tečkou, tou třešničkou na dortu. 

 

vroyalbeige002 V případě, že bychom si opravdu rády v dnešní době zahrály na „zámeckou paní“ a máme trochu štěstí, že si takto můžeme koupelnu zařídit, neváhejme ani na chvilku, však pocity, které nás v takovéto koupelně ovládnou, nám plně vynahradí náklady, které jsme po její zřízení museli vynaložit, které nakonec nemusí být ani tak velké.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Panaria Ceramica
Cir
Klinker Sire
Armonie by Arte Casa
Ragno