Znáte z našeho katalogu

Banner

Koupelny na vesnických chalupách

6miniDávnou či nedávnou minulostí, záleží na úhlu pohledu, jsou chalupy a vesnická stavení, která neměla ani tušení, jak bude vypadat koupelna a sociální zařízení za pár desítek let. Už jen dříve narození mohou pamatovat ve vesnických chalupách, ve kterých  žily často i hodně početné rodiny, že často sloužily k mytí kbelíky a mylo se jednou týdně  v létě někdy i pod širým nebem. Suchý záchod, který dotvářel „romantiku“ vesnice, také není zase až tak velkou minulostí, pokud je Vám přes 60. let.  Pro naše děti píši o době dávno minulé a nakonec mají pravdu, protože vlastně mluvím nejen o minulém století,  ale vlastně o minulém tisíciletí. Ukázka takové krásné očisty na „chalupě“ nám byla velice milým způsobem představena v komedii století -  „S tebou mě baví svět“, kterou jak  si myslím, zná každý z nás.

 

Naxterramare001 V dnešní době, dovolím si říci, bychom asi našli ještě podobná stavení, ale bylo by jich „co bys na prstech jedné ruky spočítal“ a hledali bychom dlouho. Když si dneska městský člověk, žijící v panelovém bytě, pořídí takovou chalupu, takříkajíc na víkend, dovolím si tvrdit, že se těžko spokojí s takovými hygienickými podmínkami. Určitě bude chtít dopřát sobě i svým nejbližším alespoň takový komfort v této oblasti, na jaký je zvyklý doma.

Chalupa většinou kromě obytných místností má řadu dalších prostor, které bychom mohli přebudovat na koupelnu a WC. Jedná se o komory a komůrky, nebo hospodářské místnosti, které již v dnešní době neslouží svému původnímu účelu a chátrají. Rekonstrukce nebude určitě tou nejlevnější záležitostí, ale výsledek nás určitě může velice překvapit a plně splnit  naše představy.

 

1 Určitě bych pro tuto místnost vybrala prostory větší, protože té stísněné koupelny doma v bytě si užijeme přes týden až dost. Pokud možno by to mohla být místnost situovaná do dvora, takže by kromě malého, větracího okénka někde u stropu, mohla mít okna do zahrady, kterými nám půjde do koupelny hodně denního světla a „rušit“ nás při relaxaci bude jen zpěv ptáků a večer nám bude oknem nakukovat měsíc s hvězdičkami. 

A co na podlahu a stěny? Do vesnického stavení by se velmi líbil dřevěný obklad, který by určitě, spolu s vhodným nábytkem, spojil romantiku doby minulé s moderním vybavením dnešní koupelny.  Dřevo ale není nejvhodnějším materiálem do prostředí vlhka, i když v dnešní době si umíme již i s tímto problémem poradit. Velmi zajímavým řešením je dlažba i obklad v imitaci dřeva.  Řada výrobců keramických obkladů a dlažeb se v dnešní době zaměřuje na imitace dřeva, imitace jsou velmi zdařilé a plně nám dokáží dřevo v koupelnách, ale i jiných interiérech nahradit. Jejich velkou výhodou je daleko snazší údržba a nesrovnatelně delší životnost.

Může se ale stát, že imitace dřeva není právě to, co bychom si v takové koupelně na chalupě přáli. I zde máme nepřeberné  množství možností, můžeme  koupelnu obléci do různých barev či imitací různých materiálů, které našemu oku budou lahodit a ke splnění naší představy a snu o koupelně na chalupě nás posunou zase o kus blíže.

 

Naxterramare002 Podle toho do čeho podlahu a stěny „oblékneme“, zaměříme se na další doplňky. Velmi zajímavé by se mi zdálo umístění vany volně v prostoru, co je v koupelnách, které jsou tak velké, že to můžeme realizovat, hojně využíváno.  . Podobně je moc zajímavé umývadlo bez nohy,  položené jakoby jen tak na některé ze skříněk. Myslím, že v koupelně na chalupě má své místo řada stylových komod a poliček,  zrcadel v rámech  či stylových vodovodních a sprchovým baterií, které dotvoří atmosféru místnosti a  udělají tak z nevyužitého prostoru krásnou koupelnu, která nám velmi zpříjemní chvíle na chalupě strávené a spojí všechny výhody moderní koupelny s atmosférou  minulých dob.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Alaplana Ceramica
Il Mosaico
Ariana Valverde
Levantina by Techlam
Cerdomus