Znáte z našeho katalogu

Banner

Máte bazén z mozaiky?

obr3uvodMezi jedny z nejstarších obkladů, které se neustále drží na výsluní, můžeme zařadit obklady z mozaiky. Mozaika byla vlastně původně plošná ornamentální nebo figurální výzdoba, kterou známe již z Antiky. Mozaiku známe už z Řecka a Říma, kdy se kamenných mozaik hodně využívalo k výzdobě podlah, později našla hojné uplatnění na stěnách a klenbách bazilik a byzantských chrámů.

 

bisazzapiscine4 Starší mozaiky byly nejčastěji kamenné, upevňovaly se do hlíny, měkké omítky nebo tmelu. Později se rozvinula výroba mozaik ze skla.

Mozaiky nejsou tedy jen závanem minulosti, ale módním trendem. Dnešní trh s obklady a dlažbami jich nabízí velké množství v různých tvarech, velikostech a materiálech.  Výrobci neustále sledují módní trendy a sortiment mozaik podle nich inovují.

Obklady z mozaiky dokáží vytvořit exkluzivní prostředí v každém interiéru. Dodávají nádech jedinečnosti obkládanému prostoru, udiví  a potěší nás svou krásou. Nejvíce používáme mozaiky v kuchyních a koupelnách, ale je možné jimi oživit obkládanou plochu stěn i podlah i dalších místností.

 

obr5 Stále častěji se však v dnešní době mozaika používá jako obklad bazénů, které se staly jakýmsi módním trendem dnešní doby  a jejich oblíbenost neustále stoupá. S mozaikovým obkladem bazénů se setkáváme také ve velkých aquaparcích, na které jsou často přebudovávány stávající veřejné bazény a koupaliště.

V dnešní době již neplatí, že mozaika se skládá jen z drobných kostiček. ale v nabídkách různých výrobců najdeme mozaiku obdélníčkovou, ve tvaru kosoúhelníků a dalších různých tvarů a rozměrů. Mozaika se nejčastěji prodává nalepena na síti  nebo na papírové podložce. To nám dovoluje velmi snadno s ní manipulovat tak, že si můžeme kreativně vytvořit svůj vlastní jedinečný vzor. Například své logo nebo motiv, který se nám právě líbí. Nemusíme se již, jako kdysi,  trápit s nalepováním jednotlivých kousků, problém nám nebude dělat rozdílná výška nebo nepravidelný tvar podkladu.  Vždyť mozaiky na sítích jsou dnes lepeny často ve velkých formátech, mají tloušťku jen několik milimetrů, není proto problémem obkládat jimi velké plochy s minimálními spárami.

 

obr4 Mozaiky se vyrábí v různých barevných provedeních, mezi barvami najdeme i zlatou a stříbrnou, hodně se v poslední době objevuje mozaika v perleťovém provedení a se zajímavou strukturou povrchu, při které se na světle plocha třpytí a pokud procházíme kolem, vytváří na stěnách takto obložených,  měňavý povrch.

Při použití mozaiky pro obklad bazénu se však nejčastěji  používá  kombinace modré a bílé barvy. Použitím těchto barev se nám bude zdát voda v bazénu průzračná a čistá. Ale při vytváření motivů a obrazců se setkáváme i s barvami jinými.

Pro všechny, kteří chtějí luxusnější provedení bazénu je vhodný bazén keramický. Takový bazén je velmi spolehlivý, může se chlubit bezproblémovou údržbou a je schopen dlouhou dobu zajistit celoroční provoz. Navíc umístěný v zahradě, či interiéru je dominantním a esteticky mimořádně přitažlivým prvkem.

 

obr2 Při použití keramického obkladu či mozaikového keramického obkladu do bazénu musí být samozřejmě zajištěna vodotěsnost. Bazénové těleso musí být proto opatřeno hydroizolační vrstvou. Samotné lepení mozaiky se provádí u velkých ploch dvousložkovým, vysoce deformovatelným rychletvrdnoucím lepidlem na bázi cementu s prodlouženou dobou zavadnutí, které je vhodné do konstrukcí vystavených vysokému provoznímu zatížení. K lepení detailů – žlabů a ochodů nebo  i prvků skleněné mozaiky pak použijeme bílé cementové lepidlo se sníženým skluzem a prodlouženou dobou zavadnutí, na spáry speciální epoxidovou hmotu, které je odolná proti vysokému provoznímu zatížení chemickými vlivy agresivního prostředí.  Tato spárovací hmota je tedy odolná proti chlorované vodě a dalším chemickým látkám, které se k čištění bazénu používají.  K utěsnění dilatačních spár použijeme pružný silikon, na odchody kolem bazénu můžeme použít i dekorativní epoxidovou spárovací hmotu. Ale jelikož je předpoklad, že si obklad bazénu, který je poměrně náročnou záležitostí,  nebudeme provádět sami, mohou typy použitých lepidel a spárovacích hmot sloužit pro nás jen jako informace, ale zabývat se jimi bude firma, která nám obklad bazénu provádět.

 

Zakončení bazénu je možné několika způsoby – pískovcovým lemem, speciální dlažbou s oblou hranou nebo keramickými tvarovkami. Zakončení bazénu, stejně jako dlažba kolem něj musí být z bezpečnostních důvodů protiskluzové, nejlépe dlažbou s nejvyšší třídou protiskluznosti, protože se zde pohybujeme mokrou bosou nohou.

 

Pokud se rozhodneme ozdobit naši zahradu bazénem, který nám bude velmi příjemných společníkem v horkých letních dnech, svěřme tedy jeho výstavbu odborné firmě, mozaikový obklad pečlivě vybírejme, protože někteří výrobci rozlišují mozaiku určenou pro vnitřní a venkovní bazény a esteticky si obklad navrhněme nebo nechejme navrhnout tak, aby bazén sloužil nejen k osvěžení našeho těla, ale byl lahodným soustem i pro naše oko.
 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Cooperativa Ceramica d´Imola
Edilcuoghi
Piemme
Graniti Fiandre
Laminam