Znáte z našeho katalogu

Banner

Obklady a dlažby v koupelnách

rek kou1Většina z nás má ve své koupelně keramický obklad. Obklad můžeme mít v různých barevných provedeních, výběr barev je velmi široký a je třeba jej doladit s ostatním zařízením koupelny. Převážná část koupelny je však tvořena v bílé keramice, i když je možné jistě sehnat koupelnové doplňky i v jiných barevných provedeních, ale přesto si myslím, že bílá hraje stále prim.

 

rek kou2 V případě, že se pro bílou rozhodneme, máme téměř neomezené možnosti výběru keramického obkladu či dlažby. Bílá a černá jsou barvy, kterým se ve svých sériích věnuje spousta výrobců keramických obkladů a dlažeb, avšak existuje řada barev dalších, které se dostávají do našich koupelen a nejen do nich. Hnědá a béžová v mnoha odstínech, zrovna tak šedá či barvy pastelové, světle zelená a modrá nebo např. růžová.  Pro ty co mají rádi něco výraznějšího, je k výběru i obklad či dlažba v sytých barvách, modré, zelené či žluté, případně oranžová a fialová nebo červená, téměř každý odstín, na který si právě vzpomenete. Obklady se vyrábí v různých provedeních, designech a povrchových úpravách, jak rektifikované či nerektifikované, v nabídce najdeme nově i obklady, které mají plastický povrch, který dokáže vytvořit velmi zajímavou atmosféru. Obklady či dlažba se vyrábí jak v matném, lesklém či pololesklém provedení, či se strukturovaným povrchem. Pololesk je velmi zajímavý, obklad či dlažba má leštěné jen určité plošky, což ve výsledku tvoří velmi zajímavý design.  Při nákupu dlažby do koupelny není zanedbatelná povrchová úprava, protože v koupelně je hodně důležité z hlediska bezpečnosti, aby dlažba byla protiskluzová.

 

Na výběr máme velkou řadu formátů, obklady se vyrábí v malých formátech např. 20x20 cm, klasickými formáty můžeme nazvat 30x30 cm, 60x60, dále můžeme pokračovat rozměrem 45x45 cm, ale setkáváme se i s obklady a dlažbami mnohem větších formátů až do velikosti 90x90 cm. Co se týká obdélníků 20x40 cm, nejpoužívanější je rozměr  30x60 cm a dále až do formátu 120 cm či 150 cm.  Samostatnou kapitolou jsou velkoformátové obklady, které najdeme až do velikosti 100x300cm a jsou vyráběny v malé tloušťce jen 3 – 3, 5 mm.

 

rek kou4

Oživení a doladění obložené plochy můžeme použít mozaiky nebo další dekorační prvky, které obsahuje téměř každá série jednotlivých výrobců.  Obklad sám o sobě je krásný, ale pokud jej chceme ozdobit či jinak ozvláštnit, můžeme část obkládané plochy (případně někdy i celou stěnu) obložit dekorem, dekorační listelou či mozaikou. V dekorech je taky velká rozmanitost zpracování, můžeme volit květinový, grafický či geometrický motiv. Nabídka i na tomto poli je velmi široká. Existují i dekory v provedení 3D – plastické, které vnesou do prostoru něco velmi moderního, jedinečného a zvláštního a vytvoří zajímavé prostředí.

 

A obklad mozaikový? Mozaika je již odedávna velmi hezký dekorační prvek. Mozaikou můžeme oživit dlažbu nebo obklad. Mozaika je taky velmi široký pojem, i co se týká materiálu, či zpracování. Keramickou mozaiku můžeme kombinovat se sklem, dřevem nebo případně i s kovovými částmi, vznikne velmi zajímavé provedení, které se stane jistě osvěžením a ozdobením obkládané plochy. Mozaika kombinovaná se skleněnými prvky dokáže koupelnu prosvětlit a opticky rozšířit. Výjimkou v mozaikách a dekorech nejsou ani blýskavé barvy jako je zlatá či stříbrná, které můžeme použít samostatně či kombinovat s barvami jinými, převážně se tak děje s bílou nebo černou. Také mozaikový obklad může působit efektem 3D – plasticky. Obr. 4 http://www.refin.it/series/visual/.  Mozaika se vyrábí převážně ve formátu 30x30 cm a je lepena na papíře, ale stále častěji na síti, kde je velkou výhodou, že rozměr mozaikového obkladu můžeme velmi snadno upravit na požadovanou velikost pouhým vystřihnutím nůžkami. Je možné takto obložit například oblé rohy apod. A to je velmi velká výhoda – snadná manipulace a úpravy.

 

rek kou3 1

Zajímavou kapitolu tvoří mozaiky skládané na cihlu – někdy tvoří plastický povrch, jsou vhodné např. k obložení krbu či jedné části obytného nebo neobytného interiérů. Mozaiky mají různě velké díly a obložená plocha působí velice zajímavě a je esteticky na velmi velké výši. Ale tyto se do koupelen používají, myslím si, jen ojediněle. Barvy, formáty, dekory jsou ve velmi širokých nabídkách, mnoho výrobců věnuje své série imitacím přírodních materiálů, které jsou hodně často k nerozeznání od originálu, takže často nemáme dojem, že se díváme na imitace – na keramiku. Myslím, že při výběru toho, do jakého obkladu či dlažby naši koupelnu oblékneme, máme velkou možnost výběru a při důkladném prozkoumání určitě vybereme takový obklad a dekor, na který se budeme rádi dívat dlouhou dobu a koupelna se pro nás stane, kromě místa očisty i relaxačním centrem, kde budeme nabírat síly pro úkoly dnů příštích. 

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Il Mosaico
Aparici
Villeroy & Boch
Casalgrande Padana
Casamood