Znáte z našeho katalogu

Banner

Obklady budov kolem nás

obklad1Procházím tak podvečerním městem. Dneska nemusím spěchat, jsem výjimečně sama doma, mám celý večer pro sebe. Po rušném pracovním dni mi přijde vhod chvilka „bloumání“ ztichlými ulicemi. Je pozdní odpoledne, babí léto a sluníčko se snaží vydat ze sebe ještě poslední paprsky, které nás zahřejí, než vládu nad přírodou dostane sychravý podzim.

 

obklad2 Dívám se kolem sebe a přemítám, jak je město krásné, čilý ruch pracovního dne utichl a já pozoruji i to, čeho si člověk v pracovním shonu nestihne všimnout. Vedle nádherných historických budov, které tu jistě stojí ve své kráse celá staletí, vidím i budovy moderní, které byly navrženy současnými architekty a velmi se liší od těch prvních, ale stejně tu s nimi dokáží žít v soužití, které je spojením minulosti a současnosti.  Zároveň je důkazem, že každá doba, každá architektura má něco do sebe, je krásná a je prostě obrazem doby, ve které byla vytvořena.

 

Dívám se na zdobené fasády a přemítám, kolik práce, zručnosti bylo třeba, než vznikly, za jakých okolností a kým byly navrženy a jak dlouho asi takováto stavba rostla, než spatřila světlo světa v celé své kráse. Tak jsem se zasnila a pomalu se začala probouzet do reality. Viděla jsem na své procházce i budovy architektury současné a zkusím si dovolit říci, že jsou sice jiné, ale dokáží nás upoutat stejně jako ty, které už hlodá zub času a musí být postupně rekonstruovány a restaurovány, aby se zase mohly ukázat v celé své nádheře. Všímám si budov a přemítám, v čem jsou ty dnešní jiné. Základní v čem se liší je jednodušší provedení, nebo jen zdánlivě jednodušší? Dnešní architektura je také, myslím si, velice rozmanitá a v rámci městských projektů vznikají budovy, které si určitě zaslouží, abychom si jich všimli, abychom jim věnovali trošku své pozornosti.

 

obklad3

Dnešní budovy dostávají velmi zajímavý kabát. Velmi často architekti na ně volí keramický obklad. Vznikají tak díla, které nás překvapí svou krásou, díla, nad kterými se určitě pozastavíme a budeme se kochat jejich nádherou. Možnosti využití keramických obkladů jsou velmi široké, takové obklady např. v imitaci přírodního kamenepískovce, se kterými je obložen celý dům, mají unikátní leštěný povrch, který vytváří téměř hedvábný efekt. Výsledek, obklad velké plochy je tak estetickým zážitkem a velmi kvalitní volbou pro takovéto použití. Když k obkladu městské budovy volíme ještě dlažbu, která s ním ladí či tvoří s obkladem jednolitý celek, nemá projekt chybu a můžeme jeho tvůrcům jen složit poklonu a obdivovat, jak se dílo povedlo.

 

Ariostea Silk Limestone Montjuc wi2 Myslet si ale, že obklady venkovních budov jsou záležitostí jen současných staveb, by bylo mýlkou. Vždyť stavby historické volají po rekonstrukci, některé jí už dokonce prošly a s použitím moderních materiálů dostaly např. zákoutí dvorů těchto budov, zcela jinou podobu a to takovou, že mohou být pro svou krásu a jedinečnost využívána například ke kulturním akcím, které v takovémto prostředí budou určitě velkým zážitkem. Procházím kolem nového domu. Dům je postaven v moderním stylu a je obložen obkladem, který má plastický povrch. Tak se setkávám s krásnou imitací břidlice a dům, který na mě působí opravdu hodně moderním dojmem, se mi moc líbí. Tento obklad mu dodává na jedinečnosti a podtrhuje jeho krásu, která se zde skrývá v jednoduchosti. Světlý obklad krásně koresponduje s tmavší dlažbou na terase, na které může rodina trávit volný čas teplých letních podvečerů. Co dál dodat k idylce tohoto obrazu?

 

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

FAP
Sicis
Century
Lord
Monocibec