Znáte z našeho katalogu

Banner

Rekonstrukce kuchyně

4miniListuji katalogy, surfuji po internetu. Hodláme v dohledné době rekonstruovat kuchyni, tak hledám co by se mi líbilo, přemýšlím jakou kuchyni pořídit. A protože v ní trávím celkem dost času, vybírám opravdu pečlivě. Nedávno jsem potkala při svých obchůzkách městem kamarádku, jejíž kuchyně takovou rekonstrukcí nedávno prošla. Bylo krásné letní odpoledne, trošku času jsme mohly oželet, sedly jsme proto na kávičku v předzahrádce jedné pěkné kavárny a začaly jsme probírat život. No samozřejmě přišlo i rekonstrukci, kterou nedávno dokončili. Tak jsem se začala ptát a sbírat informace.

3 Co Vás vedlo k tomu, že jste se do toho pustili?

No to víš, bydlíme v tom bytě už nějaký ten pátek, tak už to chtělo trošku změnu. Kuchyně nese za ta léta známky dost značného opotřebení a je potřeba i něco nového, no už je prostě i „ohleděná“.  No a hlavně, neměla jsem v ní dost prostoru.

Máš rodinu, asi trávíš v kuchyni hodně času.

I když chodím v práci na obědy, stejně tak manžel a děti chodí do školní kuchyně, přece se všichni večer sejdeme a je dobré udělat něco k svědku a popovídat, co den přinesl.  Manžel má rád teplé večeře, a proto pokud je to jen trochu možné, dělám je dost často. Takže v kuchyni trávím toho času celkem dost.

A co rekonstrukce, máš víc prostoru, jak jste to vlastně vyřešili? Já právě s nedostatkem místa také bojuji.

Teď už je to v pořádku, ale bylo to horší. Rekonstrukcí se hodně změnilo. Kuchyně dostala nových kabát a já větší prostory. Víš klasika, kuchyňská linka je nalepena na jádro, prostory nic moc, no prostě se moc nepočítalo s početnější rodinou. Už před mnoha lety jsem si toužila a nakonec i pořídila myčku na nádobí, tak jedna ze stávajících skříněk jí musela uvolnit prostor. Vyřešili jsme to malou komodou, kterou jsme postavili do jednoho z rohů kuchyně.   A protože myčce ustoupila skříňka, ve které jsem měla příborník, naběhala jsem se celkem dost.  Další zásadní věcí pak bylo vyřešení jídelny. Jak nás přibývalo, u stolu, který stál pod oknem, začalo být těsno, protože kuchyně je dost úzká.  Pod okno se sice stůl se židlemi vejde, ale už mi nezbýval dostatek prostoru na obsluhování.

Jak se ti to podařilo vyřešit?

Řešení se nabídlo samo, dveře z kuchyně vedou do obývacího pokoje, nebyl tedy problém obývacímu pokoji kousek ukrojit a udělat v něm jídelnu. V obývacím pokoji nemáme už, jako kdysi když byly děti malé koberec, ale před nedávnem jsme jej vyměnili za dlažbu. Není tedy problém, pokud se stane při stolování „nehoda“, uvést všechno „jako mávnutím proutku“ do původního stavu.

4 A co s prostorem v kuchyni?

No právě, tím, že jsme v obývacím pokoji udělali jídelnu, se naše kuchyně stala prostornější a mohla jsem si ji nechat udělat podle svých představ. Místo komody se vešel menší stolík, u kterého ráno snídáme.  Protože odcházíme každý v jinou dobu, snídaně nejsou našim společným rituálem a plně nám tento prostor dostačuje.

A jak se dál vaše kuchyně změnila?

Tak stará kuchyňská linka šla do „výslužby“. Nahradila ji nová, která se mi moc líbila. Do ní jsem volila obklady z mozaiky v jemných barvách, které se mi moc líbily. Dlažba v kuchyni k obkladům krásně ladí, já jsem spokojená. A protože nám vznikl prostor pod oknem, kde byl původně kuchyňský stůl, mohli jsme pořídit další skříňky. Tak se naše kuchyně stala hodně prostornější, skříňky jsou vysouvací, tak není problém udržet v nich přehled a pořádek. A co toho pojmou!

2 No právě? Člověk si za léta vybaví domácnost řadou potřebností, no někdy i nepotřebností, že?

No to máš pravdu. Teď je možné část spotřebičů, které potřebuji mít stále při ruce rozmístit na skříňky, a ty, které plní svou funkci jen občas,  mohou být krásně „schované“.  Tak mi na skříňkách leží kráječ na chleba, rychlovarná konvice i kávovar a všechno ostatní, jako fritovací hrnec a podobně je „schované“.  Našlo se dostatek místa i pro čaje a kávu, které do té doby kralovaly na poličkách a prášilo se na ně.

Tak nelituješ, že jste se do rekonstrukce pustili?

No to víš, že ne! Konečně mám kuchyni, o které jsem jen snila, mám v ní pořádek a nikde žádné zbytečnosti. Nová lednička sem „zapadne“ a pojme spoustu potravin, které musí být v chladu.

A co kuchyňský kout? V obýváku, no ono je to dneska celkem běžný jev, že?

Ano, na ten jsme si zvykli celkem rychle. Když chodíme na návštěvy k přátelům a známým, mockrát jsem viděla, že problém malé kuchyně takto vyřešili i oni. Obývacímu pokoji to nic neubírá na funkčnosti ani eleganci, je to praktické a velmi dobré řešení i z hlediska estetického.

Takže jsi s výsledkem spokojená?

Určitě, jsem moc ráda, byla to sice náročná rekonstrukce a to i finančně, ale výsledek  určitě stojí za to. Však se můžeš přijít podívat, ráda bych věděla, jaký je tvůj názor, jak se nám rekonstrukce povedla.

No to jsem moc ráda, určitě se přijdu podívat a nechat inspirovat.

 

 

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Garfloor
Iris Ceramica
Giavelli
Versace
Lea