Znáte z našeho katalogu

Banner

Venkovní dlažby

OUTDOOR_GREY_2_miniNedávno jsem si všimla krásné dlažby. Byla jsem u známých, kteří před nedávnem dostavěli rodinný domek, a pozvali mě na návštěvu. První, co upoutalo mou pozornost, byla dlažba před domem. To byla opravdu krása! Já vím, když už máte domeček, musí i okolí nějak vypadat, ale toto se opravdu povedlo.

 

Armonie_Atlante001 Co je to za dlažbu, zeptala jsem se?

Víš, domeček byl dostavený, zahrada už taky dostávala finální podobu, tak nám zbývalo jen dokončit okolí, aby bylo hotovo. Proto jsme hledali, jakou dlažbu pořídíme. Rozhodování bylo celkem dlouhé, protože výběr mezi dlažbami je hodně velký. Před domem máme, jak vidíš, nájezd do garáže, občas tu tedy bude stát auto, takže bylo třeba volit dlažbu pevnou. No a estetické hledisko tady hrálo prim.  Nakonec jsme vybrali dlažbu cotto. 

 

Ta je ale přece, pokud já vím, červená? Nebo se pletu?

Ano, máš pravdu, většinou se prodává v červené, ale není to jediná barva. Když budeš pátrat třeba na internetu nebo v katalozích výrobců či prodejců, dovíš se, že se vyrábí i v barvách jiných. Nám se zalíbila právě tato.

A co se Vám na ní nejvíc líbilo?

Vyhovovala nám barevně – nechtěli jsme barvu červenou, myslíme si, že tato tu bude lepší. Další její výhodou byl rozměr a tvar jednotlivých dlaždiček. No prostě, tato mi, jak se říká, „padla do oka“. Vybírali jsme z mnoha možností, ale nakonec tato dlažba vyhrála. A myslím, že nelituji.

imoAlpe001 Ale dlažeb, které se dají k tomuto účelu použít je jistě víc druhů.

K tomu jsme se dostali, když jsme hledali „tu naši“. Nabídka je opravdu velká. Velký výběr je ve venkovních dlažbách např. v imitaci kamene, dřeva, břidlice atd. Existuje opravdu hodně druhů, barev, formátů. Dlažby se liší, mimo jiné, i různým stupněm protiskluznosti, protože tato vlastnost je u venkovních dlažeb hodně důležitá. V zimě, když napadne sníh nebo stačí zapršet a na dlažbě to může celkem dobře klouzat, ani nepotřebuješ zamrzlou kaluž, na které jsme se kdysi v dětství klouzali my. Pamatuješ?

No to víš, ale dneska už nám není dvacet, dneska takové uklouznutí by se už nemuselo obejít bez následků, že?

No právě, proto je dobré, když je dlažba upravena tak, že to na ní opravdu neklouže. A dnešní výrobci už si na této vlastnosti dlažby dávají opravdu záležet. Vyrábí ji v několika stupních protiskluznosti.

A to opravdu existuje nějaká stupnice?

Ano, určitě. Je třeba mít jinou dlažbu do parku či na zahrádku, a jinou třeba k bazénu, kdy na ni vstoupíš mokrou bosou nohou.  Stupnice, se označuje R 9 až R13, kdybys někdy kupovala dlažbu, ať jsi v obraze. 13 je opravdu ta nejbezpečnější, ale zase není nutná všude.

OUTDOOR_GREY_2 A viděla jsem dlažby, ze kterých se dají tvořit různé obrazce. Skládají se jako mozaika a výsledek, hlavně při pohledu shora, je velice efektní.

No to jsme taky v katalozích viděli, z některých dlažeb se opravdu dají vytvořit krásné plochy. Ale myslím, že náš prostor před domem není zas až tak velký a moc by se to sem ani nehodilo. Viděla bych to spíš na opravdu velké prostranství, pokud má třeba restaurace hodně velkou letní zahrádku. A pak si myslím, že se hodí taková dlažba do velkých, třeba zámeckých parků a zahrad. Nebo na náměstí. A dá se s ní opravdu kouzlit. Ale musíš mít prostor a potřebuješ i architekta a pak perfektní zpracování. Pak ten výsledek opravdu stojí za to. Však se podívej na internet, jistě tam takové dlažby nejdeš a určitě se pokocháš jejich krásou.  

Takže jste s tím, co jste si vybrali spokojení?

Myslím, že ano, zatím ji máme chvíli, ale nic nesvědčí tomu, že to nebyla dobrá volba. Dlažba je protiskluzová, pevná, klidně unese bez problémů i zaparkované auto a myslím, že i z hlediska estetického jsme nevybrali špatně. Aspoň já jsem spokojená.

Máš pravdu, i mně se moc líbí, a pokud budu někdy v budoucnu řešit takovou situaci, určitě si na náš rozhovor vzpomenu a budu vybírat pečlivě, vždyť taková dlažba není na chvíli, ale bude sloužit ke spokojenosti určitě hezkou řádku let.

 


 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Sant'Agostino
FAP
Ergon
Panaria Ceramica
Sichenia