Znáte z našeho katalogu

Banner

Vybíráte keramické obklady? Znáte hlavní kritéria?

keramickeobklady 1Nabídka keramických obkladů je široká, vybírat můžete v mnoha designech i cenových relací. Také různé druhy povrchů nám nabízejí dostatečné množství možností, jak si zařídit interiér podle svého vkusu. V sériích renovovaných výrobců jsou nabízeny palety stylů, barev i velikostí. Mezi nejoblíbenější materiály pro obklad koupelen a kuchyní patří keramika a porcelán, ty jsou vyráběny při vysokém tlaku a teplotě. Disponují dlouhou životností s vysokou odolností vůči vlhkosti a špíně. A aby se ve spárách obkladů nedržela špína a plíseň, je vhodné spárovat kvalitními antibakteriálními spárovacími hmotami, kterých je na trhu dostatek.

keramickeobklady 2 Pokud zvažujete nákup keramických obkladů, kromě estetického hlediska a designu se vyplatí zaměřit pozornost i na technické parametry. Velikost prostoru ovlivní také velikost obkladu. Moderní velké formáty obkladů i dlažeb jsou vhodné především do velkých místností. Tam vyniknou na stěnách formáty od 25x 45 cm výše. Do menších prostor, jako jsou koupelny, je vhodné dát obklady formátu 20x20, kterou můžete oživit třeba mozaikou, či jemnými dekory.

Do koupelen jsou vhodné téměř všechny druhy obkladů, podstatné ale je, aby byly vysoce odolné vůči chemickým prostředkům. Přece jenom je v těchto místnostech zvýšená očista, a tudíž potřeba důkladného čištění, která je zajišťována chemickými i dezinfekčními prostředky.

Důležitá je odolnost proti otěru, která je klasifikována do 5 stupňů (PEI 1 až PEI 5), přičemž stupeň 1 představuje nejnižší a 5 nejvyšší odolnosti proti otěru povrchové vrstvy obkladu. Stupeň otěruvzdornosti nám zaručuje odolnost vůči opotřebení. Do koupelny, kam chodíme většinou v domácí obuvi je dostatečný stupeň otěruvzdornosti 3. V kuchyních se většinou obklady používají především za kuchyňskou linkou, kde dochází nejen k znečištění, ale i k teplotním změnám, vznikající při vaření. Pokud obklad není dostatečně odolný vůči vlhku a teplu, může dojít k poškození glazury. Praktické jsou také obklady odolné vůči poškrábání a mechanickému opotřebení. Pro běžné domácí prostory (kuchyně, koupelny, obývací prostory) stačí stupeň PEI 3.

keramickeobklady 3

Významným parametrem souvisejícím s nasákavostí střepu je čistitelnost. Tato vlastnost není upravena žádnou tuzemskou (ČSN) normou, ale mezinárodní normou ISO. Volit můžete mezi  stupni1  - 5., přičemž číslo 5 označuje nejlepší čistitelnost povrchu keramických produktů za použití vlažné vody bez saponátů. U nižších stupňů čistitelnosti je nutné použít nejrůznější čistící prostředky. Nasákavost, byť minimální, způsobují mikropóry v povrchu střepu, do kterých se mohou zanášet nečistoty. Čistitelnost je přímo úměrná nasákavosti, takže na produktech s nižší nasákavostí nezůstanou prakticky žádné stopy po znečištění, zatímco na druhé zůstane neodstranitelná skvrna.

Proto je vhodné výběr obkladů, ale i dlažby prokonzultovat se školenými pracovníky a prodejci keramických produktů. Tak se zcela jistě vyhnete nepříjemným překvapením a bude dlouhá léta s keramickým obkladem spokojeni.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Iris Ceramica
Ceramica Magica
Winckelmans
Musis
Leonardo