Znáte z našeho katalogu

Banner

Jaké spojovací a upevňovací materiály použít při pokládce?

000644o1

Chystáte se pokládat dlažbu? Pak vás čeká výběr materiálu. Mějte také připravené potřebné pomůcky, ale zapomenout nesmíte ani na další prostředky potřebné pro pokládku. O jakých produktech je řeč?

Co ještě potřebujete

Chcete-li přistoupit k pokládce, musíte mít kromě dlažby a nářadí ještě po ruce spojovací a upevňovací materiály. Těch je na trhu velké množství. Jsou univerzální i specifické. Najdete takové spojovací a upevňovací materiály, které můžete použít do vnitřních či vnějších prostor. Dále jsou na trhu prostředky, které se používají na jednoduše pálenou dlažbu i na dvakrát pálenou atd.  Vyberte si takové spojovací a upevňovací materiály, které budou správnou volbou v kombinaci s vámi vybranými dlaždicemi. Nepodceňujte tento výběr. Kvalitní spojovací a upevňovací materiály jsou stejně důležité jako dlažba.            

Spojovací a upevňovací materiály

A jaké konkrétní spojovací a upevňovací materiály potřebujete? Jsou to především:

Podkladový materiál

Podkladový materiál je snad nejdůležitějším prostředkem. K čemu by nám byly kvalitní lepící a spárovací hmoty, kdybychom měli nekvalitní a znečištěný podklad.

Podkladové materiály musí mít především přídržnost lepicí hmoty k podkladu. Chceme-li zvýšit přídržnost k podkladu v případě použití cementových a polymercementových lepicích hmot, je vhodné použít materiál na penetraci podkladu. Přípravků na penetraci je celá řada. Často jsou dvousložkové (základní a zpevňovací) a mají mnohé další kvality. Můžete jimi zalévat trhliny, jsou odolné vůči chemikáliím, jsou vodotěsné, chrání proti mrazu a povětrnostním vlivům atd.

35621 Lepící hmoty

Lepící hmoty jsou důležitou součástí pokládky. Obecně rozeznáváme dva typy lepicích hmot. Jsou jimi lepidla jako taková a maltoviny. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Maltovina představuje směs hydraulických pojiv, minerálů a dalších organických přísad, které převážně koupíte v práškovém stavu. Tento prášek stačí jen smísit s vodou a lepící hmotu máte na světě.

Lepidla jsou převážně polymerní lepicí hmoty. Lepidla tvoří připravené homogenní směsi tvořené z organických pojiv ve formě vodní disperze. Jsou zde ještě minerální přísady.

Maltoviny a lepidla dále rozdělujeme na další podruhy, a to na čistě cementované maltoviny a malty, polymercementové maltoviny a malty a čistě polymerní lepidla a tmely, které se hodí především na přikotvení vysoce slinutých keramických prvků a dalších specifických materiálů.

Na trhu existuje velké množství lepicích hmot. Chcete-li vybrat tu správnou pro vaše účely, zjistěte si principy působení lepicích hmot v souvislosti s vaší dlažbou. Pokud to považujete za ztrátu času, poraďte se alespoň s prodejcem.

548 Spárovací hmoty

Spárovací hmoty dělíme na cementové a epoxidové. Cementová spárovací hmota se hodí především do koupelny. Spárovací hmoty jsou určené ke spárování stěnových podlahových obkladů z keramických dlaždic a dalších obkladů. Mají různé vlastnosti, např. vodotěsnost, mrazuvzdornost. Po spárování nestoupejte na dlaždice 24 hodin. Musí nejdříve dobře zaschnout. Dnes už vaše spáry nemusí být jen šedé nebo bílé. Vybrat si můžete z velké škály barev.

Dalšími chemickými materiály jsou např. specializované čistící prostředky na odstranění cementových zbytků při spárování. Tyto prostředky jsou účinné a často jsou na bázi kyselin. Musíte je tedy ředit. Proto si dobře přečtěte návod.

Mnozí pečlivě vybírají dlažbu pro svůj interiér či exteriér, ale už věnují menší pozornost dalším pomůckám nutným k pokládce. Nepodceňujte však výběr spojovacích a upevňovacích materiálů.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Monocibec
Sant'Agostino
Refin
Cir
Kis