Znáte z našeho katalogu

Banner

Vybavte se vibrační technikou pro pokládku podlahy

listy_01

Pokud máte vybranou dlažbu, čeká vás ještě její pokládka, která může být různě náročná. Záleží na tom, jakou dlažbu se chystáte pokládat.Chcete-li si obložit nějakou místnost ve vašem domě či bytu, je na místě ruční pokládka, kterou při troše šikovnosti zvládnete sami. I když také na ruční pokládku je třeba se dobře připravit, především se budete muset vybavit potřebnými pomůckami, aby samotná pokládka mohla proběhnout bez komplikací a zbytečného zdržování.

 

Ovšem náročnější může být pokládka venku, např. když si chcete obložit chodník zámkovou dlažbou. Zde, pokud nemáte s pokládkou zkušenosti, je nejlepší vyhledat nějakého odborníka, který si usnadní práci vibrační technikou.

Vibrační technika

dynapac_lg_500_vibracni_deska Pokládku můžete uskutečnit ručním nářadí, ale také je možná pokládka vibrační technikou. Tu uplatníte hlavně při pokládce v exteriéru, kde je nutné zhutnit podloží. Využití má také při pokládce zámkové dlažby, která představuje typ betonové dlažby. Dlaždice zámkové dlažby jsou navržené a pokládané takovým způsobem, aby do sebe zapadaly. Díky tomu mají velkou odolnost a vysokou stabilitu.

Jaké nástroje do vibrační techniky spadají? Pojďme si je přiblížit.

Vibrační pěchy

Vibračními pěchy se zhutňuje podloží. Jde o lehkou zhutňovací techniku. Celkově se také vibrační pěchy používají pro úpravu povrchů, základů a na podlahy v průmyslových objektech.

Jednosměrné vibrační desky

Jednosměrné vibrační desky mají většinou jednoduchou konstrukci a hmotnost kolem 80 kg. Jsou vybavené vibrátorem a excentrem, díky kterému vzniká neusměrněná kruhová vibrace. Tato vibrační deska je ovládána obsluhujícím člověkem, který řídí směr jejího pohybu. Stroj se uvádím do pohybu přidáním plynu. Jeho ubráním se jednosměrné vibrační desky zastavují.

Reverzní vibrační desky

Reverzní vibrační desky se používají především pro hutnění zemin. Lze jich také využít na zámkovou dlažbu. Hmotnost této reverzní vibrační desky je kolem 150 kg a má systém automatického odvzdušňování a nastavování hydraulického okruhu. Rukojeť je odtlumená proti vibracím a celkově jsou dnes tyto stroje moderní a efektivní.

Reverzní vibrační desky mají vibrátor s usměrněnou vibrací. Vektor vyvinuté síly lze v určitém rozmezí naklápět. Směr pohybu stroje provádíme změnou směru vektoru vibrace.

Vibrační válce

Vibrační válce představují hydrostaticky poháněné stroje, které mají většinou plynulou regulací pojezdu vpřed/vzad.Dnes už jde o velmi výkonné stroje, které se hodí na hutnicí práce spíše menšího rozsahu, např.při dokončovacích pracích či při výstavbě chodníků a parkovišť.

Vibrační válce můžeme mít ručně vedené, tandemové, tahačové či tažené. Moderní stroje vám nabízí provedení s usměrněnou a řízenou vibrací.

Vibrační lišty

obr21 Vibrační lištu tvoří roznášecí deska mající elektrický příložný vibrátor a lištu, na kterou můžete upevnit nástavce. Je určena především pro stahování betonové vrstvy. K liště se ještě dodává nástavec, který prodlužuje její délku.

Kromě jednoduché vibrační lišty máme i vibrační lištu dvojitou, která je určena pro stahování betonové vrstvy větší tloušťky.

K lištám je také vhodné mít hladící desku, která stáhne a zároveň zhutní povrchové vrstvy. Tyto desky jsou většinou snadno ovladatelná a mají nízkou váhu.

Ponorné vibrátory

Dnes jsou na trhu vysokofrekvenční ponorné vibrátory, které slouží pro intenzivní zhutnění velkých objemů betonových směsí.

Pokládka může být provedená různými technologiemi. Co takhle zvolit vibrační techniku?

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Panaria Ceramica
Villeroy & Boch
Cerdomus
Ariana Valverde
Garfloor