Znáte z našeho katalogu

Banner

Expo Shanghai 2010 China: "Lepší město, lepší život"

00029377

Světová výstava „Expo 2010 Shanghai China“ se uskuteční v Shanghai v termínech od 1.května do 31.října 2010.

Světové výstavy tohoto typu jsou pořádané už od roku 1851, ale výstava v Shanghai, která se bude konat letos, má své prvenství v tom, že jde o první světovou výstavu uskutečněnou v rozvojové zemi. Čínští organizátoři si však dávají záležet a připravují akci, která má být ohromující a nezapomenutelná.

Jde o druhou akci celosvětového významu, která probíhá v Číně. Tou první akcí byly samozřejmě Olympijské hry, které proběhly v Pekingu v roce 2008.

Počítá se s tím, že během konání této akce navštíví výstavu Expo 2010 70 milionů návštěvníků. Měli by sem přijet zástupci ze 200 zemí a zúčastnit by se měly i mezinárodní organizace. Každá země si na místě veletrhu postavila svůj vlastní pavilon.

„Lepší město, lepší život“

Světová výstava v Šanghaji se uskuteční pod názvem „Lepší město, lepší život“. A co tohle heslo znamená? Jde o koncepci ideálního města, a to jak z hlediska politického, filozofického, etického i náboženského.

V 21. století bydlí ve městech 70% světové populace, a proto je nutné uvažovat o tom, jak se ve městech žije a jak se může žít lépe.

Celkově se organizátoři tedy zaměřují na aktuální problematiku rozvoje měst. Město by se mělo rozvíjet tak, aby zde byl soulad mezi člověkem, technologiemi a přirozeným prostředím. Lepší město, lepší život (angl. „Better City, Better Life“) je o tom, jak čelit mnohým problémům typickým pro města. Těmito problémy jsou např. znečištění ovzduší, kriminalita, sociální a kulturní konflikty, poškozené životní prostředí, nedostatek zdrojů atd. Úkolem Expo 2010 je konkretizovat problémy měst a snažit se je pozvednou na globální úroveň a zároveň vytvořit základnu řešení pro budoucí generace.

Expo 2010 Shanghai má svého maskota

Maskotem EXPO je kreslená postavička jménem „Haibao“. Tato postavička má ztělesňovat hlavní charaktery čínské kultury a celkově výstavy EXPO. Při navrhování maskotu se vycházelo ze specifického čínského znaku, který překládáme jako „lidé“.

Maskot má modrou barvu a jeho tělo je zaoblené. Tím designaři chtějí poukázat na spokojený život s vysokým životním standardem. Haibao má vztyčený palec, čímž vyjadřuje to, že si Čína váží návštěvníků z celého světa. Silná chodidla zase mají znázornit schopnost uchopit do svých rukou takovou událost, kterou je právě EXPO.

Kromě maskotu má také EXPO své logo, které je tvořeno směsicí několika symbolů. Původně mělo logo vycházet z čínského znaku, který značí svět. Obraz celého lidstva znázorňují tři postavičky já, ty a on/ona.

Účast České republiky na Expo 2010 Shanghai

Česká republika se pravidelně účastní všech světový výstav Expo, takže ani tento veletrh nebude výjimkou. Účast byla schválená vládou dne 3.1. 2007 a o nějaký ten měsíc později došlo ke jmenování generálního komisaře české účasti. Je jím Ing. Pavel Stehlík. Příprava na účast na Expo probíhá od začátku roku 2008.

I Česká republika má svůj pavilon. Ten je zdoben gumovými puky a představuje tak symbol hokejového sportu. Pronajatý pavilon České republiky má plochu 2000 m2 a její expozice nese název „Plody civilizace“.

Představitelé ČR v Šanghaji chtějí mimo jiné ukázat rozvíjející se Číně možnosti České republiky. Během expozice chtějí reprezentovat naší zemi a zvýraznit především její historii, kulturu, přírodní krásu a ekonomiku.

Světová výstava „Expo 2010 Shanghai China“ má být velkou akcí. Organizátoři se připravují na vůbec největší veletrh v historii světových výstav, a proto jistě půjde o událost, která bude mít velký význam.

 
Banner

Vyhledej na webu

Partneři KD

Armonie by Arte Casa
Ascot
Casa dolce casa
Cir
Alaplana Ceramica