Kde se vlastně v bytech, a nejen v koupelnách, vlhkost bere? Možná nás to překvapí, ale sami si ji dokážeme vyrábět když pereme, vaříme nebo nemáme jinou možnost než sušit v bytě prádlo. V těchto případech se nám dostává do vzduchu velké množství vlhkosti, která zapříčiňuje výše zmiňované problémy. A v posledních letech se přidává zateplování, spojené s výměnou oken za plastová, které sice dokáže uspořit nějakou tu korunu z rodinného rozpočtu a náš byt odhluční, ale podle mého názoru celý byt „udusí“. Spolu s novými plastovými okny si byt uzavřeme, a pokud důsledně nedbáme na pravidelné dostatečné větrání, máme na světě právě tento problém, zvaný plíseň.

3Máme vůbec nějaké možnosti s vlhkostí v bytě bojovat a jak? Myslím, že určitě se nějaké řešení najde. Zkusme se zamyslet, vždyť v interiérech trávíme spoustu času, dovolím si tvrdit, že většina z nás až 80 či ještě více procent.  A většinu z toho, myslím že více než polovinu,  právě ve  domovech. Musíme proto udělat něco pro to, aby vzduch, který dýcháme, neovlivňoval naše zdraví k horšímu. Kvalita vzduchu, který doma dýcháme, je velmi důležitá, pomáhá nám více se soustředit. Vždyť si uvědomme, že když nemáme v místnosti dobrý vzduch jsme podrážděni, unavení, naše soustředění není takové, jak by mělo být.  Všichni to známe ze školních tříd nebo míst, kde se schází na jakékoliv akci větší množství lidí, že se necítíme dobře, když je tam „vydýchaný vzduch“. 

Poslední dobou, kdy za energie platíme čím dál víc, jsme se naučili šetřit nějakou tu korunku za teplo tím, že v zimě zatahujeme kohoutky radiátorů a větráme co nejméně, abychom neprotopili spousty peněz. Ale tady děláme velkou chybu, protože je to sice zajímavé, ale čím máme teplotu v místnosti nižší, tím víc se zvyšuje vlhkost.  Sice ušetříme něco málo za energie, ale tyto peníze vynaložíme následně na odstraňování plísně, kterou si tak v bytě vytvoříme a ještě si vyrábíme, jak již bylo řečeno, prostředí, které naprosto nevyhovuje našemu zdraví.

Zkusme se proto zamyslet jak z toho ven, jak si zajistit domácnost, ve které se budeme cítit dobře a nebude nás omezovat a ovlivňovat vlhko a následné plísně se nestanou našimi spolubydlícími, kterých se jen těžko zbavujeme.

Začněme větráním. Zde platí, že je nutné větrat často a krátce. Velmi důležitý je tento fakt hlavně v místnostech, kde je vlhkost nejvyšší – v koupelně a kuchyni, a pak v ložnici, kde máme zase povětšině nejnižší teplotu.

Nouvelle_Vague6Největší vlhkost je samozřejmě v koupelně. Proto po sprchování nepouštíme zbytečně vlhkost do bytu tím, že necháme otevřeny dveře, aby se tam nedrželo vlhko. Pošleme si je tím do celého bytu. Nejlépe je obklady i dlažbu po sprchování vytřít, dveře od koupelny zavřít a zapnout ventilaci.

Kuchyně je dalším zdroje vlhkosti. Hodně vlhkosti se nám dostane do ovzduší, pokud hrnce při vaření nepřiklápíme poklicemi. Jednak se nám prodlužuje doba vaření a pára, která takto vzniká, se usazuje na stěnách a oknech.  Takže poklice nám vlastně udělá dvojí službu, jídlo bude uvařeno rychleji a vlhkosti se nám dostane do ovzduší méně.

V dnešní době už se do obývacích pokojů nedávají klasické „obývací stěny“, které dříve byly přes celou nejdelší stěnu „obýváku“. Pokud jsme daly stěnu hodně blízko zdi, zeď jsme „udusili“, zabránili kolování vzduchu a problém byl na světě. Po čase při malování jsme se nestačili divit, co se nám na stěnách vytvořilo, co s námi sdílí naši domácnost.

Dneska jsou moderní jednoduché skříňky, které jsou v daleko menším počtu volně rozmístěny po místnosti. Je to velmi výhodné, získáváme více prostoru a tyto skříňky, pokud možno nedáváme blízko stěn, aby vzduch mohl proudit. Je s nimi taky daleko snazší manipulace, takže je možné stěny za nimi častěji kontrolovat.

A posledním takovým problémem je, pokud musíme v bytech sušit prádlo. Ideální je mít samostatnou místnost - sušárnu, která je dobře větratelná a je určena právě pro tyto účely. Pokud žijeme v rodinném domku, většinou takovou místnost máme, v panelových bytech bývá sušárna společná, takže je dobré ji využívat, abychom si doma zajistili zdravější prostředí.  Pokud už musíme v bytě prádlo sušit, je dobré provádět to jen výjimečně a nejlépe při pootevřeném okně, aby se nám místnost zbytečně nevlhčila.

Pokud se pokusíme tyto zásady dodržovat, jsem přesvědčena, že vzduch v našich domácnostech bude kvalitnější, bude se nám lépe dýchat a zmizí i některé z našich zdravotních problémů a stěny budeme mít čisté a bez plísní.

 

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework