Pokud máme prostor, např. koupelnu či WC malých rozměrů, stěží do něj můžeme použít velkoformátovou dlažbu. I když ani toto nemusí být vždycky pravdou, záleží také třeba na barvě obkladu. Někdy je i do menších prostor vhodný formát velký, pokud použijeme dlažbu či obklad ve světlé barvě. Ale platí to i naopak. Například mozaika, nejmenší možný obklad může velmi dobře vyniknout ve velkém prostoru, pokud ji zkombinujeme s formátem velkým. Toto spojení, kde se nám nabízí mozaika jako dominanta místnosti, třeba na celé jedné stěně, či jen jako dekorační doplněk, je vždy velmi zajímavé a to nejen v koupelnách.

 

format2V současné době, pokud to prostor dovoluje, stává se trendem velkoformátový obklad, už proto, že se lépe udržuje a můžeme obkládat s minimálním množstvím spár. Pokud jej volíme do místnosti menší, jak již bylo zmíněno, vybíráme světlejší tóny, které dokáží prostor opticky zvětšit. K tomuto zvětšení může dopomoci také použitím zrcadel. Mozaikám, těm naopak nejmenším formátům, je rovněž věnována velká pozornost. Dodávají se v mnoha rozměrech, způsobech skládání či použitých materiálech, kde není výjimkou ani např. spojení keramiky se sklem. Mozaika je lepena na síti či na papírovém podkladu, většinou ve formátu 30x30 cm a je možné si ji „nařezat“ či „nastříhat“ podle potřeby, což je velmi velká výhoda. Na výběr máme také množství povrchových úprav mozaiky, matné, glazované či neglazované apod.

 

format3

A není pravdou, že do velkého prostoru nemůžeme použít právě tento nejmenší formát. Taková mozaika, použitá v kombinaci s velkým formátem, ať už jako dominanta místnosti či jen jako drobný dekorační prvek, je velmi zajímavým řešením. Také kvalita podkladu je jedním z rozhodujících faktorů při výběru formátu. V případě, že nemáme možnost mít podklad zcela rovný, je lepší volbou použít obklady či dlažbu menších rozměrů. U velkého obkladu by byla větší spotřeba lepidla a ta je rozhodujícím činitelem kvality. Pokud by vrstva lepidla nebyla rovnoměrná, mohlo by přijít ke vzniku vzduchových bublin a dlažba či obklad by nedržely zase až tak dobře. Použitím menšího množství lepidla by nám vystoupily nerovnosti obložené plochy, což je též nežádoucí a esteticky nepřijatelné.

 

Pokud se tedy chystáme pracovat s obkladem či dlažbou, je nutné si předem navrhnout, či nechat zpracovat návrh, jaké bude rozvržení obkladů a dlažeb, aby estetický efekt vyšel k naší plné spokojenosti. 

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework