Koupelna v panelovém domě
Běžně si člověk představuje vybavenou koupelnu umyvadlem, vanou s místem pro pračku, případně prádelní koš, na stěnách skříňky, poličky a zrcadlo. K tomu většinou záchod. Jenže jak na to? V podstatě máme dvě možnosti – buď přizpůsobit koupelnu svým představám, nebo přizpůsobit své nároky rozměrům koupelny.
Většinou není nutné starou koupelnu bourat, stačí odvaha a dobré nápady. Získat představu o vzhledu koupelny můžete i z fotogalerií koupelen, kde shlédneme velké množství realizací a kombinací. Koupelna může zůstat na původním místě, jen se může třeba rozšířit o prostor kuchyně, nebo chodbičky. Rekonstrukce jádra není levná záležitost a je vhodná do rukou odborníků. Pokud se rozhodnete realizovat novou koupelnu svépomocí, je dobré si sehnat co nejvíce informací o tom jak na to. K tomuto účelu slouží informační portál, kde najdete odborné rady a odpovědí třeba o pokládce keramické dlažby.
Základem je přizpůsobit velikost a tvar zařizovacích předmětů požadovaným prostorovým možnostem. Výrobci na tuto poptávku reagují nabídkou sanitárního zboží menších rozměrů, které splňují estetická kritéria. Nabízejí čisté tvary, jasné linie a netradiční řešení, tak aby umožňovaly maximální úsporu prostoru. Existují speciální ucelené sestavy výrobků určené pro malé koupelny. Největší zařizovací předmět je vana, proto je dobré o ní dobře pouvažovat. Někdy pomůže vybrat si menší model vany, případně ji umístit jinak a místnost se změní k nepoznání. V případě, že je koupelna opravdu miniaturní je dobrým řešením sprchový kout, který je nejen praktičtější, ale dopřeje nám možná ještě lepší relaxaci než vana. Můžeme si opět vybrat klasický sprchový kout, nebo opatřený masážním boxem.
Jedním z důležitých momentů je také výběr a styl keramických obkladů a dlažeb. I v malé koupelně se nemusíme vzdávat nápadného designu. Spíše naopak. Obecně platí, že pro malé prostory jsou vhodné světlé odstíny, které koupelnu opticky zvětší a prosvětlí. Na druhé straně tmavé a černé barvy jsou dnes moderní a dodávají koupelnám eleganci. Pokud jsou barvy vhodně zvolené a vyniknou zejména při vhodném osvětlení, není třeba se tmavých barev obávat. Na trhu existuje velký výběr keramických dlažeb, obkladů a mozaik. Výrobci je nabízejí v široké škále barev, imitací a velikostí. Není od věci prohlédnout si webové stránky nabízející obklady a dlažby.
Malá koupelna potřebuje také odkládací plochy, proto dobře zvažme již při na návrhu nad poličkami. Pokud je jich mnoho, mohou rozbít ucelený vzhled koupelny. Je také vhodné využít hluchých míst a koutů, kde můžeme umístit skříňky nebo police. Velikost a tvar nábytku musí být uzpůsoben prostorovým možnostem. K vytvoření optického, ucelené celku v koupelně jsou vhodné také jednotné a tvary a barvy doplňků, jako jsou držáky mýdel, kelímků, toaletního papíru apod. Zvětšit opticky prostor dokážou i bezrámové zrcadla, ale i tady pozor, aby jich nebylo příliš mnoho. Mohlo by se stát, že vytvoříme efekt nekonečnosti a zhoršíme si vnímání obrazu v zrcadle. Pokud můžeme, nahradíme dveře, zástěny a stěny mléčným sklem, a získáme tak efekt prostornosti. Velkou roli sehrává i osvětlení. Panelákové koupelny se většinou nacházejí uprostřed bytu, bez přirozeného světla. O to víc je potřeba si pohrát s umístěním a intenzitou světla.