Jaké máme materiály dlažby aneb vyberte si…
A proč je tak oblíbená? Kvalitami, které jistě i vy oceníte, jsou především dlouhá životnost, pěkný vzhled a snadná údržba. Navíc vás také potěší velké množství materiálů, barev, velikostí a povrchových úprav. Vyberte si takovou keramickou dlažbu, která se bude nejvíce hodit do vašeho interiéru.
Výhody keramické dlažby
Výše jsme si uvedli, že keramická dlažba má mnohé výhody. Nyní si je více přiblížíme. Oceníte především odolnost a trvanlivost. Po desetiletí se keramická dlažba uchová svůj vzhled bez toho, aby se prošlapala či odřela. Je také odolná proti velkému zatížení, takže na ní můžete dát i např. těžkou kuchyňskou linku.
Keramickou podlahu si také oblíbíte díky její praktičnosti. Nebudete mít žádné problémy s její údržbou a snadno se zbavíte všech nečistot.
A jaké výhody by vás ještě mohly přesvědčit o koupi keramické dlažby? Je to především vysoká teplená vodivost, snadná pokládka a možnost velkého výběru.
Při rozhodování pro keramickou dlažbu nezapomeňte ani na další výhodné vlastnosti, kterými jsou ekologičnost, nehořlavost, odolnost vůči působení chemikálií atd. Výhod má zkrátka keramická dlažba víc než dost. Proto je stále velmi oblíbená.
Má také nějaké nevýhody? Jste-li zimomřiví, nepotěší vás její studený povrch. Chcete-li tuto dlažbu do koupelny, vážně popřemýšlejte o investice do podlahového vytápění. V tomto případě se to vyplatí. Nevýhodu je také tvrdý a kluzký povrch.
Kvalita zaručená normou
Celkově musí keramická dlažba a samozřejmě i další keramické výrobky splňovat určitou kvalitu, která je v každé zemi stanovená normami ukotvenými v zákoně. V ČR tyto normy najdete pod označením ČSN. Také se hodnotí, zda výrobek splňuje evropské normy. Setkáte se s tím, že se keramická dlažba klasifikuje do skupiny podle metod formování a míry absorpce vody. Pode toho si vyberete takovou dlažbu, která se nejvíce hodí do vámi požadovaného prostoru.
Keramické materiály
Možnosti keramické dlažby se od sebe liší různými materiály, které jsou při její výrobě použité. Pojďme se seznámit s typy dlažby, které rozlišujeme na základě materiálu, ze kterého jsou zhotovené.
Glazovaná a neglazovaná dlažba
Glazované dlaždice mají povrch pokrytý vrstvou barevného skla. Glazovanost má estetický i technický účel. Z estetických vlastností to je především barevnost skla, lesk, odstíny a možnosti různých dekorací. Z technického hlediska zase oceníte větší tvrdost a nepropustnost.
Pórovitý a kompaktní střep
Nejdříve bychom si měli přiblížit, co je to střep. Tedy…bavíme-li se o dlažbě. Střep představuje samotné tělo dlaždice. Tělo tedy může být pórovité. V tomto případě póry na sebe různě napojují. To samozřejmě není viditelné okem. Póry by bylo možné sledovat pouze mikroskopem. Ovšem pórovitost lze poznat i podle množství vody, které střep nasaje. Tělo dlaždice může být také jednotné. Pak svým povrchem připomíná sklo.
Lisovaná a nelisovaná dlažba
Lisování a tažení představují metody tvarování, které se provádí při výrobě keramických dlaždic. Lisované dlaždice jsou z prachové hmoty, která se předhřívá a poté získává kompaktní a ucelenou podobu. Dále se pak formuje pod vysokým tlakem. Tažené dlaždice jsou sice zhotovené z podobné hmoty, ale ještě se navíc namáčí. Tím materiál dosahuje plastičnosti.
Červený, světlý a bílý střep
Podle použití konkrétního materiálu vzniká buď červený, světlý nebo bílý střep. Někdy se pro docílení různé barevnosti přidávají barevné pigmenty.
Typy dlaždice podle tvaru a rozměrů
Kromě materiálu také rozlišujeme dlažbu podle různých tvarů a rozměrů dlaždic. Nejčastěji jsou ve tvaru čtverce či obdélníků, ale tvary mohou být různé. Nejmenší rozměry jsou 2x2 cm, ty největší dosahují plochy 60x120 cm, někdy mohou být dokonce i větší.
Vlastnosti keramické dlažby a obkladů
Chcete-li vědět, zda je keramická dlažba pro vás tou pravou, je vhodné si přiblížit její základní vlastnosti. Pojďme se na ty základní zaměřit.
Jednou z nejdůležitějších vlastností je míra nasákavosti. Ta záleží na tom, jak pórovitá je dlažba. Je-li hodně pórovitá a tedy zároveň schopná větší absorpce vody, nehodí se do venkovního prostředí. S nasákavostí souvisí mrazuvzdornost.
S nasákavostí také souvisí pevnost v ohybu. Čím větší tato pevnost je, tím nižší je její nasákavost. Odolnost vůči poškrábání a úderu je dána tvrdostí povrchu. Pokud je dlažba glazovaná, sleduje se otěruvzdornost. Různá je také odolnost proti chemickým látkám a dalším možným skvrnám, které se mohou vytvořit působením kyselých i zásaditých látek. Při testování této vlastnosti se sleduje změna barevnosti a narušení glazury.
Různá je i odolnost vůči změnám teplost a vlhkosti, která u některých typů dlaždic může způsobit trhlinky. Proto musíte dlažbu pečlivě volit podle toho, zda ji chcete dovnitř nebo do venkovních prostor. Dlaždice si rovněž můžete vybrat podle hodnocení rizika, čímž je myšlená pravděpodobnost uklouznutí. I to je důležité. Jistě nechcete mít doma dlaždice, na které budete muset opatrně došlapovat, aby vám nepodjela noha.
Vyberte si z rozmanité nabídky materiálů a dalších typů dlažeb takové keramické dlaždice, které budou nejvíce vyhovovat vašim požadavkům a především požadavkům místa, na kterém mají být.