Slinutá dlažba: Co to je?

Slinutá dlažba představuje keramický materiál, který reprezentuje pokrok v oboru stavitelství. Jde o velmi oblíbený materiál, kterého zákazníci rádi využívají a rádi se k němu vrací, a to především kvůli jeho výkonu a vlastnostem, které umožňují tento materiál kreativně používat jak v interiéru, tak v exteriéru.

Hodí se především do takových interiérů, ve kterých je vysoká frekvence lidského pohybu. To totiž téhle dlažbě vůbec neškodí. Exteriéry také mohou být ohrožené různými vlivy bez toho, aby to ničilo slinutou dlažbu.

Celkově je využití slinuté dlažby velké. Používá se v běžných obytných domech, ale uplatnění má také ve veřejných budovách a dalších stavbách.

Je-li řeč o slinuté dlažbě, můžete se také setkat s pojmem Porcelanato.

Jde o italských technický výraz pro tuto dlažbu.

Slinuté dlažby velmi úspěšně napodobují přírodní materiály. Mají také oproti běžným dlažbám (hutným) menší tloušťku, která jim ale nebrání v tom, aby vydržely více zátěže.

Porcelanato nahradilo režnou dlažbu, která byla ve velké míře vyráběná dříve.

Slinutá dlažba je velmi kvalitní. Je tvořená keramickým materiálem, který nemá žádné póry, takže její povrch je hladký a kompaktní. Dokonce můžeme říci, že dlaždice mající tento povrch jsou extrémně sklovité. Díky této vlastnosti je slinutá dlažba velmi odolná proti vnějším vlivům. Přičteme-li ještě pěkný vzhled a eleganci materiálu, je zřejmé, že rozhodně jde o dlažbu velké kvality. Klasický vzhled slinuté dlažby je většinou moderní, jednoduchý s klasickými vzory a nejčastěji imituje vzhled kamene.

Přitom slinutá dlažba není žádnou novinkou. Materiál podobný této dlažbě se poprvé objevuje v Evropě v období středověku.

Extrémní odolnost slinuté dlažby

O slinuté dlažbě by se dalo říci hodně. Co je ale tím hlavním? Podle čeho ji definujeme oproti ostatním dlažbám? Jde především o hodnotu nasákavosti tohoto materiálu, která je vždy menší než 0,5%. Často je však toto procento ještě nižší. Vyhledávaní a renomování výrobci dodávají na trh slinutou dlažbu, jejíž nasákavost je 0,1% až 0,05%.

Proč je nízká nasákavost tak důležitá? Díky tomu, že zde nejsou póry, do kterých se nedostává voda, je dlažba odolnější, a to nejen proti samotné vodě, ale především proti mrazu, který by mohl dlaždičky nasáklé vodou poměrně rychle poškodit.

Slinutá dlažba se tak touto svou přední kvalitou hodí především jako venkovní dlažba. Obstojí i v extrémních podmínkách.

Více informací o slinuté dlažbě

Odolnost slinuté dlažby

Slinutá dlažba je tvořená ze živce a jílu. Tato směsice se poté podrobuje pálení ve vysokých teplotách. Ty dosahují kolem 1200 - 1400oC. Právě díky těmto vysokým teplotám získávají dlaždice rovný povrch bez póru, a tak jsou vysoce voděodolné. Díky tomu vzniká velmi tvrdý materiál, jehož složení dlaždic je stejnorodé skrz celou jeho tloušťku.

Kromě pálení při extrémně velkém počtu stupňů přidává slinuté dlažbě odolnost i vysoký tlak, kterým dlažba vzniká. Pohybuje se kolem 350 - 400 Kg/cmq.

Díky tlaku a teplotě je slinutá dlažba nejen odolná vůči vodě a mrazu, ale také proti chemickým látkám a mechanickému poškození. Bojíte se oděrů, škrábanců a dalších následků manipulace s běžnými předměty? Ano, neubráníte se tomu, aby vám na podlahu něco neupadlo, ale museli byste být hodně šikovní, aby se vám podařilo podlahu z tohoto materiálu poškodit. I odolnost proti různým oděrům je tu totiž velká.

Snadněji tuto dlažbu budete také bránit před špínou. Skvrny půjdou dobře čistit, a tak vaše slinutá dlažbu bude stále čistá a hygienicky nezávadná.

Za výhodu se dá také považovat fakt, že tuto dlažbu je možné instalovat s minimálními spárami, cca kolem 2 mm.

Estetický dojem slinuté dlažby

Hladký sklovitý povrch vypadá velmi dobře. Je podobný mramoru. To se týká slinuté dlažby z přírodních materiálů. Pak máme ještě jeden druh této dlažby, který je glazurový. Ten umožňuje použití různých barev, stylu, velikostí a dalších dekorativních možností, díky kterým se bude dlažba co nejvíce přizpůsobovat vašim přáním. Vyberte si takovou slinutou dlažbu, která se vám bude nejvíce líbit.

Gres Porcelanato

Gres Porcelanato je velmi rozšířeným druhem slinuté dlažby. Vyznačuje se tím, že na slinutém střepu (jádru dlaždice) je glazura či jiná designová úprava. I tento druh je vhodný pro venkovní použití. Ovšem je třeba počítat s tím, že kvůli použité glazuře je tu větší nasákavost, a proto extrémním podmínkám může čelit hůře než klasická slinutá dlažba.

Slinutá dlažba má kvality, které jistě oceníte i vy. Chcete-li, aby vaše dlažba byla odolná vůči různým vlivům a zároveň dobře vypadala, je pro vás tato dlažba jasnou volbou.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework