Čemu přizpůsobit výběr dlažby

Při výběru té správné dlažby musíte vzít především v potaz místo, na které chcete obklady použít. Technický pohled při výběru dlaždic je velmi důležitý. Musíte vybrat dlaždice takových vlastnosti, které obstojí v daném prostředí. Do technického pohledu patří mechanické, chemické a termické vlastnosti. Čím namáhanější dlaždice budou, tím větší požadavky je třeba klást na příslušné vlastnosti, např. do extrémních podmínek, ve kterých budou dlaždice vystavěné dešti a mrznutí, je vhodné pořídit si takovou dlažbu, která má minimální absorbci vody.

Vezměte také v úvahu estetický pohled. Dnes se vám nabízí široký výběr dlaždic, které mají různý tvar, velikost, barvu, glazuru atd. Přizpůsobte tedy výběr dlažby i vašemu nábytku a ostatním předmětům v místnosti. Vyberte dlaždice, které do vašeho interiéru či exteriéru dobře zapadnou.

Při výběru dlažby popřemýšlejte především nad těmito vlastnostmi:

Nasákavost materiálu

Jde o velmi důležitý parametr. Podle toho, jaká bude nasákavost, bude také mrazuvzdornost dlažby. Proto chcete-li dlažbu ven nebo někam do extrémních podmínek, je nutné vybrat takový materiál, jehož propustnost vody je minimální. Vhodná je především slinutá dlažba.

Barva střepu

Nejkvalitnější a nejodolnější většinou bývá bílý střep. Je jistotou kvality, ale pokud chcete jinou barvu, nevadí. Dnes už jsou barevná provedení běžně k mání. Stačí si jen vybrat barvu, která vás nejvíc zaujme a bude se hodit do vašeho interiéru či exteriéru.

Odolnost proti opotřebení

Odolnost proti opotřebení nazýváme také otěruvzdornost. Jak velkou otěruvzdornost by měla mít vaše dlažba, rovněž závisí na tom, kde bude. Pokud víte, že je pravděpodobné, že bude vystavována možnostem poškození, pořiďte si nějaký odolný materiál.

Odolnost dlaždic je označená stupnicí PEI 1 - 5, přičemž jednička představuje nejnižší odolnost a pětka značí nejvyšší odolnost proti oděru. Nejvyšší otěruvzdornost by měly mít veřejné prostory. Běžné prostory domácnosti si vystačí se stupně 3.

Protiskluznost

Zvažte také to, do jaké míry by měla být vaše dlažba protiskluzná. Protiskluzná dlažba je téměř nutností do sprch, koupelen, saun či kolem bazénu...Zkrátka všude tam, kde chodíme bosí. Zauvažujte o ní také na schodištích či na balkonech. Protiskluzová dlažba má speciální glazuru, která vám zajistí větší bezpečnost.

Protiskluzné výrobky, po kterých chodíme bosou nohou, jsou označované písmeny A, B, C, přičemž C je nejvyšší dosažitelná protiskluznost. Jinou klasifikaci má protiskluzná dlažba, na které chodíme v obuvi. Zde máme rozmezí od R9 - R13.

Stejný barevný odstín a rozměr

Barevný odstín je důležitý především z estetického hlediska. Chcete-li mít stejný odstín a rozměr, stačí jen sledovat na obalu číselný či znakový kód, který vám přesně řekne, jaký barevný odstín a rozměr má dlažba. Slaďte svou dlažbu s interiérem či exteriérem, nebo si zkrátka vyberte takovou barvu, která se vám nejvíce líbí. Možnosti jsou široké a je rozhodně z čeho vybírat.

Vybírejte pečlivě svou dlažbu. Jde o dlouhodobou investici, tak ať se vám líbí a dělá vám jen radost. Při výběru dbejte na svůj individuální vkus, ale i na to, kam chcete dlažbu umístit. Ne každá dlažba se hodí do všech prostor.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework