Rozměrová tolerance a kalibry

Při výběru dlaždic je nutná rozměrová přesnost. Dlažba, která má několikamilimetrové odchylky jednotlivých dlaždic, vám nepůjde položit.

Seriózního výrobce dlaždic poznáte podle toho, že své dlaždice kalibruje. Kalibrací je myšleno rozdělování dlaždic do různých rozměrových skupin, které se vyznačují tím, že mají stejné rozměrové odchylky. Kalibr tedy představuje výrobní rozměr.

Jde o tzv. nominální kalibr. To znamená, že to není skutečný kalibr, a to proto, že i v rámci jednoho kalibru dle mezinárodních norem existuje variace, která se pohybuje v rozmezí +- 0,6 mm. Měření kalibru se provádí vysoce sofistikovanými stroji. Obklady se dělí na osm nominálních kalibrů, přičemž jednotlivé značení kalibrů se někdy u jednotlivých výrobců liší.

A jak velké mohou být rozdíly ve velikosti dlaždic? Záleží na velikosti obkladů. Podle norem se odchylky mohou pohybovat v řádu několik milimetrů. Celkově to je až 0,6% z rozměru dlaždice. Dlaždice se pak skládají podle stejné odchylky.

A co vlastně způsobuje fakt, že i dlaždice, které jsou vyráběné podle stejného rozměrového vzoru a ve stejný čas, mají odlišnou velikost? Je to dáno především vlivem teploty, vlhkosti, tlaku a dalšími vlivy okolního prostředí. K odchylkám bude docházet vždy. Nelze to ovlivnit, a proto s tím musíte při nákupu dlaždic počítat.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework