Speciální prvky

Pojďme si přiblížit alespoň některé speciální prvky:

Sokly

Sokl představuje patu podstavce či zdi. Jde o náročný detail stavby, kterému je třeba věnovat velkou pozornost. Celkově mají totiž sokly poměrně vysokou poruchovost, což je dáno jejich velkou náročností na minimalizaci tepelného mostu při přechodové stěně. Zároveň je tu i požadavek na statickou pevnost.

Materiál, ze kterého je sokl vyráběn, musí být odolný proti vodě, solím, mrazu, ale také tu musí být mechanická odolnost a snadná čistitelnost.

Na výrobu soklů jsou nejčastěji používané soklové omítky, beton, kámen, mozaikové omítky, klinkerové dřevo či spárované obklady.

Při konstrukci soklu je třeba ho zajistit tak, aby voda stékající po fasádě nezatékala do oblasti soklu. Také je nutné použití takových materiálů tepelné izolace, které odolávají vlhkosti atd.

Schodovky

Schodovky představují dlaždice, které jsou opatřené protiskluznými drážkami. Mají také zaoblenou nášlapnou stranu.kzk5sl20-0

Na trhu jsou k dostání v glazurované a neglazurované podobě. V té glazurované zajišťují především bezpečnost v namáhaných průmyslových a komerčních objektech. Glazurovaná varianta se hodí do jakéhokoliv interiérů bytu či domu.

Dnes už si můžete zakoupit i takové schodovky, které mají zabroušenou a zaleštěnou nášlapnou stranu, díky čemuž se zvýrazní probarvenost dlaždice.

Speciálním typem jsou tzv. florentinské schodovky. Jde o keramický doplněk, který se vyrábí ze základních dlaždic odříznutím dvoucentimetrových pásků od kraje. Po zabroušení je tento pásek znovu přilepen zespoda na dlaždici. Přilepení je provedené lícem dolů. Lepidlo, které se na to používá, je dvousložkové a je dobarveno do odstínu, který se nejvíce blíží hmotě dlaždice.

Schodnice

Schodnice představují nosný prvek schodnicových schodišť. Schodnice se vyrábějí z železobetonu, dřeva či z oceli.

Podschodnice

Schodnice mají ještě podschodnice, jinak se jim také říká podstupnice. Jde o vertikální spojnici dvou nášlapných stupňů. Pokud nebudete mít podschodnice, estetický dojem nebude nejlepší. Schodiště bude vytvářet dojem, jakoby viselo v prostoru.

Listely

Listela je dekoračním prvkem, kterým se oživuje obklad ve vodorovných i svislých liniích. Hodí se především do kuchyně či do koupelny.

Speciální listelou je bombato. Jde o tlustší listelu. Hod se perfektně na zakončení obkladu.

Bordury

Rosso_NahledBordury mohou představovat klasické lepené nebo samolepicí pásky, se kterými se ukončuje vytapetovaná stěna, ale také se mohou využít samostatně. Vytvářejí moc pěkný efekt. Umožňují proměnu pomocí drobné dekorace. Bordurou můžete zakrýt i nějaký ten kaz na stěně.

Bordury dokáží měnit vnímání proporcí místnosti. Dnes jsou velmi oblíbené a používané. Lze je různě kombinovat. To, jak na konec bude vaše místnost vypadat, záleží jen na vašem estetickém cítění.

Lišty

Lišta představuje podélný prvek. Ve stavebnictví využíváme různé lišty, např. podlahové, ozdobné, rohové, schodové, těsnící atd.

Nepodceňujte výběr kvalitních speciálních prvků.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework