Jak je to s tonalitou u dlažby?
Odstíny má každá barva
Bylo by chybou domnívat se, že u některých barev vůbec nemusíte k odstínu přihlížet, protože jde o barvu, která žádné odstíny nemá. Je to omyl. I bílá barva má své odstíny, které mohu být dány třeba i atmosférickými podmínkami nebo vlhkostí vzduchu při vypalování. Proto na číselné označení koukejte vždy.
Dejte si také pozor na neseriózní prodejce, kteří mohou smíchávat zbytky starých zásob mající různou tonalitu.
Míchání tonalit
Většinou se snažíme o to, aby tonalita byla jednotná. Ovšem u rustikálních obkladů se mnohdy do balení dávají dlaždice různé tonality. Účelem je dosažení přírodního efektu. Na přírodních materiálem totiž také nemáme jeden tón barvy.
Dlaždice různé tonality přecházejí od světlejšího odstínu k tmavšímu, ale mohou také rozdílně strukturovat povrch, různá může být i kresba povrchu. Někdy také dochází k vytváření imitaci určitých vad dlaždic (prasklina, díra, suk...). Taková dlažba věrně kopíruje nejrůznější přírodní materiály.
A na co byste se kromě tonality měli ještě soustředit při výběru dlaždic? Při koupi obkladů vezměte v potaz charakter místnosti, vzhled dlažby, servis, barvu střepu, nasákavost a mrazuvzdornost, otěruvzdornost, tvrdost, protiskluz, rozměrovou přesnost, zemi původu a v neposlední řadě také kvalitu firmy, u které jste se rozhodli dlažbu koupit.