Při výběru dlaždic nezapomeňte zvážit některá kritéria, především to, zda budete dlažbu pokládat uvnitř či venku a také to, jaká má být její odolnost.

Máte už za sebou výběr té správné dlažby, která je vhodná pro místo, na kterém ji chcete mít? Pak už zbývá jen ji položit. Ano, víme. Jen není moc trefné.

Pokládka dlažby není tak jednoduchá a je třeba se na ní dobře připravit. Máte-li nějaké zkušenosti, zvládnete ji sami. Pokud potřebné zkušenosti nemáte a víte, že zrovna nepatříte mezi domácí kutily, svěřte tuto práci odborníkům. Sice si připlatíte, ale budete mít klid a jistotu, že vaše pokládka bude provedena pečlivě a bez komplikací, tedy vyberete-li si tu správnou firmu.

Cítíte se na to, abyste položili dlažbu sami? Tak směle do toho. Pojďme si říct některé užitečné informace a především způsoby pokládky.

Připravte si vybavení na pokládku

1133Rozhodli jste se, že si položíte dlažbu sami? Pak je nutné si předem připravit vše, co budete potřebovat. Jistě nechcete při samotné realizaci pokládky zjistit, že vám něco chybí.

Především budete potřebovat dlažbu, ale na tu určitě nezapomenete. Dále je nutný nějaký přístroj na řezání dlažby. Tím je úhlová bruska zvaná flexa. Odborníci mají specializovaný přístroj na štípání dlažby, ale ten shánět nemusíte. Flexa vám bohatě postačí.

Dále si připravte nějakou nádobu, ve které si rozmícháte lepicí hmotu, která je dalším nutným vybavením. Na nanášení lepidla budete potřebovat speciální hladítko s ozubeným okrajem. Pořiďte si také křížky z umělé hmoty, které budete dávat mezi jednotlivé dlaždice kvůli spárům. Odborníci tyto křížky nepoužívají a pokládají dlaždice od oka, ale pokud s tím nemáte zkušenosti, použijte raději tyto drobné pomůcky.

Dalšími pomůckami jsou gumové kladivo, provázek a zednická lžíce. Tak a jste připraveni. Pokládání může začít.

Pokládáme dlažbu

A jak obecně na pokládku dlažby?

Přibližme si nyní jednoduchý a univerzální postup jak na to.

Před samotnou pokládkou je nutné si připravit podklad, který musí být čistý, suchý a rovný. Pečlivě ho zbavte prachu a všech nerovností. Jsou-li tu nějaké hrbolky, vytmelte je pomocí zednické lžíce či vyrovnávací podlahovou hmotou. Dalším krokem je nános základního penetračního nátěru. K roztírání použijte široký štětec.

Nyní si už můžete vzít k ruce obklady. Rovné hrany nařízněte na flexe a poté přelomte přes hranu. Počínejte si opatrně, aby vám dlaždice nepraskla jinde než v místě vrypu.

Máte-li připravené dlaždice, můžete se pustit do práce. Lepidlo naneste a přejeďte ozubenou stěrkou. Přejíždějte do té doby, dokud vám nevznikne rovná plocha.

Dlažbu začněte pokládat od středu místnosti. Určitě chcete mít vyrovnané dlaždice, a proto na první řadu napněte provázek, podle kterého se budete řídit.

Při pokládání obkladů si dejte pozor na mezery určené na spáry. Musí být pravidelné. Do každé dlaždice jemně poklepejte gumovým kladivem, aby snadněji přilnula k podkladu.

A na závěr vás čeká spárování. To provádějte až za dva dny po pokládce. Nejdříve spáry pečlivě vyčistěte a projeďte dřevěným klínkem. Spárovací hmotu vylijte na dlaždice a diagonálně roztírejte tak, aby hmota zaplnila spáry. Zbylou hmotu pečlivě utřete. Vaše pokládka dlažby právě skončila.

A jaké postupy si ještě přiblížit?

  • Potřebujete-li vyříznou kulaté otvory, použijte štípačky na dlaždice. Buď postupujte po milimetrech, nebo použijte vrtačku s příslušným nástavcem.

  • Chystáte-li se lepit sokl, vynechejte od podlahové dlažby mezeru velikosti spáru.

  • Přechody mezi jinými krytinami či místnostmi vyřešte tak, že uděláte mezeru velikosti klasického spáru.

  • Dostanete-li se k okraji, musíte změřit a obkreslit zbylou plochu na dlaždice a poté bruskou tento tvar vyříznout. Měření a především samotné řezání proveďte s velkou pečlivostí.

Způsoby pokládání dlažby

P3204581_originalPředtím, než se pustíte do pokládky dlažby, je nutné zvážit, jaký postup zvolíte. Možnosti jsou různě složité. Přibližme si alespoň některé způsoby pokládky:

  • Nejjednodušší variantou je pokládání dlažby rovnoběžně s obvodovými zdmi bez toho, aby byly jednotlivé dlaždice přesazené. Výhodou této varianty je, že u krajů nebudete muset tolik měřit a řezat, a tím pádem minimalizuje možnost chyb.

  • Ani tato varianta nepatří mezi ty nejsložitější, i když je obtížnější než ta první. Jde o pokládku dlažby prováděnou rovnoběžně s obvodovými zdmi s tím, že jednotlivé řady dlaždic jsou navzájem přesazené. Právě kvůli tomu je nutné více měřit a taky řezat, takže si dejte pozor a měřte a řezejte s rozmyslem.

  • Dlaždice také mohou být pokládány po úhlopříčce. Tento druh pokládky je problematický v tom, že tu není snadné dokončování u zdi, zárubní, rohů a podobných částech.

  • Dalším druhem je úhlopříčně pokládané dlaždice, které jsou vůči sobě přesazované. I zde jsou velmi obtížné rohy a dokončování u zdi. Budete muset více promýšlet jak pokládku zakončit.

  • Existují ještě další způsoby, ale ty už jsou velmi obtížné a bez větších zkušeností se do nich nepouštějte. Jde např. o náročné mozaiky s různou velikostí jednotlivých dílů.

Přiblížili jsme si více pokládku dlažby, a to, co je při ní důležité a jaké jsou její způsoby. Teď už záleží jen na vás, jestli se obrátíte na odborníka, nebo se do pokládky pustíte sami.

JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework