1) Skutečná výška podlahy musí být spočítaná pro celý povrch pokládaného prostoru s využitím moderní technologie (laser). Toto měření má zajistit položení potěru do stejné výšky, a to dokonce i v různých místnostech v budově.
2) Pokud je vrstvou potěru vedeno potrubí/sítě, které musí být pokryty nejméně 2,5cm tlustou vrstvou potěru, měla by být účinnost potěru posílena položením síťky z lehkého kovu (hexagonální ) na potrubí. Tato procedura má zamezit vzniku prasklin a porušení potěru.
3) V další fázi vytváříme stejně vysoké pásy, které slouží jako referenční body pro vytvoření plochého a rovného povrchu po celé podlaze.
4) Samotný potěr je poté pokládán, stlačován a srovnáván.
5) Povrch je poté dokončen s využitím speciálních nástrojů (zednická lžíce, elektrická zednická lžíce pro větší povrchy) a je vytvořena kompaktní, hladká, úplně rovná vrstva bez vodních louží.
6) Pokud je to nezbytné (u větších podlah), vytvořte po ztvrdnutí potěru frakční spáry vyříznutím asi 1/3 tloušťky potěru. Dávejte pozor, abyste přitom nepoškodily případné elektroinstalační sítě. Frakční spáry by měly být v přibližné vzdálenosti 4x4 metrů.
KONTROLA KVALITY POTĚRU
Ještě před pokládáním dlaždic zkontrolujte, zda je cementový potěr:
- ZTVRDLÝ: doba tvrdnutí je u cementových potěrů jednou z nejdůležitějších věcí. Dlaždice musí být položeny na ztvrdlý potěr, ve kterém již z větší části proběhlo hydrometrické smršťování. V takovýchto případech se snižuje riziko vytvoření prasklin po položení dlaždic, které by vedlo k poškození nebo k oddělení dlaždic. Doba tvrdnutí je u „tradičních“ potěrů asi 7-10 dnů na každý centimetr tloušťky. Obecně je tato doba pro potěry tlustší než 4 cm nejméně 28 dnů. Doby tvrdnutí lze zkrátit užitím speciálních pojiv, které rychle usedají a schnou, jako například MAPECEM – MAPEI nebo TOPCEM – MAPEI. Pro přípravu potěrů lze také použít předmíchané cementy jako TOPCEM –PRONTO – MAPEI. [viz Poznámka 1]
- ČISTÝ: na potěru nesmí být mazivo, olej, barva, vosk, rez, stopy po omítce, droliny či cokoliv jiného co by mohlo negativně ovlivnit přilnavost lepidla, které bude použito pro pokládání dlaždic.
- BEZ PRASKLIN: Jakékoliv praskliny v cementovém potěru vzniklé hydrometrickým smršťováním musí být vhodně uzavřeny. Použít lze EPORIP – MAPEI či jiné druhy epoxidové pryskyřice (viz obrázek níže).
- MECHANICKY ODOLNÝ: mechanická odolnost a tloušťka potěru musí být přiměřené budoucímu využití pokládané podlahy. Obecně by neměla být tlaková odolnost potěru v obytných budovách menší než 20N/mm2. U komerčních budov by odolnost neměla být menší než 30N/mm2
|
|